Brytyjski rząd ostrzega przed planami Putina. Rosja chce zrobić z Kijowa drugi Donbas

Trwają spekulacje, co zamierza Rosja względem Ukrainy.
Trwają spekulacje, co zamierza Rosja względem Ukrainy.
Moskwa planuje obalić demokratyczne władze Ukrainy i obsadzić fotel premiera w Kijowie prorosyjskim politykiem - zakomunikowało brytyjskie MSZ. Zdaniem dyplomacji Wielkiej Brytanii, to dowód na wojenne intencje Władimira Putina. Kreml zaprzeczył tym doniesieniom.

Jako potencjalny kandydat brany jest pod uwagę dawny ukraiński deputowany Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów, a rosyjskie służby wywiadowcze mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami. 

Potencjalni kandydaci 

Na liście są m.in. Serhij Arbuzow - pierwszy wicepremier Ukrainy w latach 2012-2014 i p.o. premiera w 2014 r., Andrij Klujew - pierwszy wicepremier w latach 2010-2012 i szef sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymir Siwkowicz - były zastępca szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RNBO) i Mykoła Azarow - premier Ukrainy w latach 2010-2014. Niektórzy z nich mają kontakt z oficerami rosyjskiego wywiadu, zaangażowanymi obecnie w planowanie ataku na Ukrainę - przekazało brytyjskie MSZ. 

Zobacz: 

Rosjanie zaatakują? Ekspert: Możliwe są wszystkie opcje, ale pełna inwazja najmniej

Dymisja niemieckiego admirała. Po wypowiedziach na temat Krymu i Putina

Morawiecki zaprasza opozycję. Chodzi o walkę z pandemią

- Ujawnione dziś informacje rzucają światło na zakres rosyjskiej działalności, mającej na celu obalenie władz Ukrainy i są wglądem w myślenie Kremla. Rosja musi deeskalować, zakończyć swoje kampanie agresji i dezinformacji oraz podążać ścieżką dyplomacji. Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach - oświadczyła szefowa brytyjskiego MSZ Liz Truss.

Stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie Ukrainy jest znane wszystkim: jednoznacznie popiera ona suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, wraz z Krymem. 

Odpowiedź Moskwy

Rosyjska dyplomacja - jak można było się spodziewać - zaprzeczyła informacjom przekazanym przez Brytyjczyków. - Dezinformacja rozpowszechniana przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych to kolejny dowód, że to właśnie NATO, na czele którego stoją Anglosasi, eskaluje napięcia wokół Ukrainy. Wzywamy brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych do zaprzestania prowokacyjnej aktywności, zaprzestania szerzenia bzdur i skoncentrowania się na studiowaniu historii tatarsko-mongolskiego jarzma - oświadczyło MSZ w agencji TASS. 

GW

Lubię to! Skomentuj47 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka