PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI
PAP/EPA/SALVATORE DI NOLFI

Rosja coraz bliżej odcięcia od pieniędzy. Kraje uginają się w sprawie SWIFT

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 34
Według informacji Dmytra Kuleby, ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Cypr nie będzie już blokować pomysłu odłączenia Rosji od systemu SWIFT. Podobne decyzje podjęły Włochy, Niemcy i Węgry.

"Mamy to!" - napisał na Twitterze Dmytro Kuleba.

"Cypr potwierdził, że nie będzie blokował decyzji o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT. Nasza dyplomacja pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby chronić Ukrainę przed rosyjskimi najeźdźcami"  - czytamy we wpisie ministra.

SWIFT to globalny system wymiany informacji między instytucjami finansowymi.

Wielkie wsparcie

"Właśnie zapisuje się nowa karta w historii naszych państw. Premier Włoch Mario Draghi przez telefon poinformował mnie, że jest za odłączeniem Rosji od SWIFT" - poinformował później na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. W dalszej części Tweeta stwierdził, że Ukraina musi stać się częścią Unii Europejskiej.

Odcięcia Rosji od SWIFT nie będą blokowały również Węgry. W tej sprawie z Orbanem rozmawiał premier Mateusz Morawiecki.

"Rozmawiałem dzisiaj ponownie z premierem Węgier V. Orbanem. I po raz kolejny zapewnił mnie o poparciu dla daleko idących sankcji skierowanych wobec Rosji. W tym także o zablokowaniu systemu SWIFT" - napisał premier na Twitterze.

Joe Biden ma teraz wolną rękę

System SWIFT jest zarządzany przez Amerykanów. Kiedy Joe Biden ogłaszał pierwszą część sankcji dla Rosji, tłumaczył, że nie użył tej - jak niektórzy to nazywają - "opcji atomowej", ponieważ spotkał się ze sprzeciwem europejskich partnerów: Niemców, Węgrów, Włoch i Cypru.

Wielka Brytania i Polska od początku gorąco namawiały do odcięcia Rosji od przepływu pieniędzy.

WP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka