Zełenski: Prezydent Duda i Polska prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy. Kijów walczy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 411
"Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy - prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem mu osobiście wdzięczny, a także narodowi polskiemu, za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraińcy odbili miasto Irpin

Illia Ponomarenko, reporter z Ukrainy, który na Twitterze relacjonuje wydarzenia mające obecnie miejsce na froncie, poinformował o odbiciu z rąk Rosjan miasta Irpin położonego na północny zachód od Kijowa.


Kolejna dostawa broni z Zachodu

Armia Ukraińska poinformowała o dostawie pocisków od zachodnich sojuszników.

— Mamy dobre wieści! Duża partia pocisków powietrze-powietrze została dostarczona od naszych zachodnich partnerów dla naszego lotnictwa. Są już pod skrzydłami naszych myśliwców. Piloci zapewniają, że starczy dla wszystkich okupantów! — napisano na Twitterze.


Rozmowa Łukaszenki z Macronem

Agencja TASS poinformowała o rozmowie Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Białoruski prezydent miał zapewnić, że na jego terytorium nie będzie rozmieszczona broń atomowa.

Łukaszenko przyznał się, że z terenów białoruskich wystrzelono rakiety

Prezydent Białorusi przyznał, że z terytorium jego kraju wystrzelone zostały rakiety w stronę Ukrainy. 

— Rzeczywiście, gdzieś z terenów czarnobylskich, gdzie były na manewrach wojska rosyjskie, wystrzelono dwie czy trzy rakiety — powiedział. Zdarzenie nazwał "krokiem przymusowym". Dodał, że na Ukrainie nie ma białoruskich żołnierzy, ani uzbrojenia.

Nieoficjalnie: kolejne kraje zamkną przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

Do krajów, które zdecydowały się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dołączyła Irlandia, Austria, Szwecja, Finlandia oraz Dania.

Wrogie rakiety uderzyły w magazyn wojskowy w Wołyniu

Według informacji podanych przez ukraińską armię, magazyn wojskowy w Wołyniu został ostrzelany z użyciem rakiet przez siły rojsyjskie. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

KE będzie rozmawiać z prezesami firm internetowych o walce z rosyjską propagandą

Ukraina pilnie potrzebuje silniejszych działań przeciwko dezinformacji podsycanej przez Rosję. Platformy społecznościowe nie mogą ignorować swojego wpływu na wojnę - napisał na Twitterze komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że w nadchodzących godzinach KE będzie rozmawiała o tym z prezesami firm internetowych.

Breton odbył w sobotę rozmowę w sprawie walki z rosyjską dezinformacją z wicepremierem Ukrainy odpowiedzialnym za cyfryzację Mychajłem Fedorowem.

Dramatyczna sytuacja w Kijowie

Sytuacja w stolicy jest trudna i napięta - oświadczył w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko. Działają dywersanci, Rosja ostrzeliwuje dzielnice mieszkalne. W wyniku rosyjskiego ataku zginęło dziecko; pięcioro poszkodowanych przewieziono do szpitala.

Od początku ataku w Kijowie zmarło sześciu cywilów, 14 wojskowych i członków obrony terytorialnej, 71 osób zostało rannych.

Czeczeńskie wojska wjechały na Ukrainę

W sobotę po południu przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow potwierdził, że bojownicy czeczeńscy wjechali na Ukrainę - informuje Agencja Reuters. Kadyrow mobilizował swoją armię jeszcze zanim wojska Putina rozpoczęły inwazję.


Według nieoficjalnych informacji, bliski współpracownik Kadyrowa płk Magomied Tuszajew, dowódca jednego z pułków czeczeńskich, które natarły dziś na Ukrainę, zginął w zasadzce.

NBP wydał ważny komunikat. Instytucja zwraca się do wszystkich Polaków

Niemcy wyślą Ukrainie pomoc militarną

W sobotę wieczorem kanclerz Olaf Scholz poinformował o kolejnym kroku wsparcia militarnego dla Ukrainy - zapowiedział wysłanie 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej.

Kilka godzin wcześniej ministerstwo obrony Niemiec zatwierdziło dostawę 400 ręcznych granatników przeciwpancernych na Ukrainę za pośrednictwem Holandii.

Niemcy od dawna prowadzą politykę nieeksportowania broni do stref, w których toczą się działania zbrojne i konsekwentnie odmawiały dotąd pomocy militarnej Ukrainie w wojnie z Rosją.

Premier Morawiecki spotkał się z Olafem Scholzem. Dziwne zachowanie kanclerza Niemiec

Armia ukraińska wysadziła w powietrze węzły kolejowe

Armia ukraińska w sobotę wysadziła w powietrze wszystkie węzły kolejowe, łączące koleje ukraińskie z rosyjskimi – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na biuro prasowe Ukraińskich Kolei.
Jak podkreślono, zrobiono to po to, by uniemożliwić dostarczanie armii rosyjskiej sprzętu wojskowego i posiłków w ludziach koleją rosyjską.

Rosjanie strzelają do cywilów - trafili w autobus i karetkę

Pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały karetkę, którą wieziono rannych; dwie osoby zginęły. Był to kierowca i jeden z rannych  - podaje w sobotę agencja Ukrinform.

Pięć osób zginęło, a 6 zostało rannych w wyniku ostrzelania autobusu z pasażerami w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w sobotę szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko.

Ukraina usuwa znaki drogowe, żeby zmylić Rosjan. Tak powinien wyglądać wzorcowy znak

Żołnierze NATO stawiani w stan gotowości

W sobotę w BBN odbyła się kolejna narada prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi i służbami.

- Szpica NATO, czyli siły szybkiego reagowania liczące 5 tys. żołnierzy stawiane są w stan gotowości - powiedział szef BBN Paweł Soloch. Oznacza to, że żołnierze mają być gotowi przemieścić się w dowolny punkt NATO w ciągu trzech dni.

Kluczowy moment, potem inicjatywę przejmą Ukraińcy. Katastrofa rosyjskiej armii

Nie działa oficjalna strona rosyjskich władz

Oficjalna strona internetowa Kremla, kremlin.ru, przestała w sobotę działać. Wcześniej donoszono o atakach cybernetycznych na kilka innych stron rządu i państwowych mediów w Rosji.

Duda: Ukraina powinna być przyjęta do UE natychmiast

Prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie – rozpoczęte niezwłocznie po tym.

O przyjęcie Ukrainy do UE wielokrotnie apelował prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.

Akcja "Bojkotuj rosyjskie produkty" - jest oficjalne stanowisko handlowców

Drony zrzucają pociski na okręty na Morzu Czarnym

Turcja zabroniła rosyjskim okrętom wpływania na Morze Czarne - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Podziękowałem mojemu przyjacielowi, prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi i narodowi Turcji za ich silne wsparcie. Zakaz przepływania rosyjskich okrętów wojskowych na Morze Czarne i znaczne militarne i humanitarne wsparcie dla Ukrainy są dziś niezwykle ważne" - napisał na Twitterze Zełenski. Ukraina nigdy tego nie zapomni - dodał.

Z kolei marynarka wojenna Rosji zamknęła dla żeglugi północno-zachodnią część Morza Czarnego, tłumacząc to "operacją antyterrorystyczną".

Jak informuje ukraińska straż graniczna rosyjska marynarka wojenne ostrzegła poprzez otwarte kanały używane do zachowania bezpieczeństwa żeglugi, że "obecność okrętów i statków na tym akwenie zostanie uznane za zagrożenie terrorystyczne".

W nocy z piątku na sobotę nieprzyjacielski dron zaatakował okręt ukraińskiej straży przybrzeżnej "Hryhorij Kuropjatnikow". Maszyna została zestrzelona, a okręt kontynuuje swoją służbę - przekazała straż graniczna. Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego lata jeszcze wiele innych rosyjskich dronów.

Od rozpoczęcia otwartej inwazji Rosji na Ukrainę w czwartek, rosyjskie pociski uderzyły w co najmniej trzy statki handlowe na Morzu Czarnym.

Polska pomaga Ukrainie

W całej Polsce organizowane są zbiórki dla uchodźców oraz Ukraińców przebywających na terenie objętym wojną. Polski rząd przygotował pociąg sanitarny i hub, w którym będzie koordynowana pomoc humanitarna.

W sobotę rano ruszyły także punkty informacyjne w całej Polsce. Znajdują się one na dworcach PKP w stolicach województw. W Warszawie takie punkty są na dworcach: wschodnim i zachodnim, a także na lotnisku Chopina. Do tych obsługi tych punktów potrzebni są wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim lub rosyjskim.

5000 hełmów z Niemiec dostarczono na Ukrainę

Obiecane przez rząd niemiecki 5000 hełmów zostało w sobotę przekazane ukraińskiemu wojsku - poinformowała w sobotę agencja dpa. W piątek hełmy zostały wywiezione w Niemiec w dwóch ciężarówkach.

Jest to jak dotąd jedyna pomoc zbrojeniowa, udzielona Ukrainie przez rząd federalny w czasie obecnego kryzysu.

Rząd niemiecki wykluczył dostawy śmiercionośnej broni, nawet po ataku Rosji na Ukrainę. Lista życzeń, dotyczących sprzętu wojskowego przekazana przez ambasadę Ukrainy, jest sprawdzana od ponad trzech tygodni.

Holandia pomoże Ukrainie

Holandia przekaże Ukrainie nieodpłatnie 400 rakiet przeciwlotniczych Stinger - poinformował Reuters.

Ambasador Ukrainy do władz Niemiec

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk napisał w sobotę na Twitterze: “Drogi Rządzie Federalny, jak długo jeszcze będziecie bezczynnie patrzeć, jak my, Ukraińcy, jesteśmy mordowani przez (rosyjskie) siły powietrzne i rakiety, a miasta bombardowane?"

Czytaj:

Premier Mateusz Morawiecki: Przyjechałem do Berlina, by wstrząsnąć sumieniem Niemiec

Terlikowski: Działanie Watykanu nobilituje Rosję, uwiarygadnia jej działania

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w sobotę rano wyraźnie wezwał Niemcy do wysłania rakiet przeciwlotniczych na Ukrainę. "Pilnie potrzebujemy pocisków PRZECIWLOTNICZYCH, aby chronić ludzi" - napisał.

"To byłaby prawdziwa solidarność -, podkreślił publikując dwustronicową "notę werbalną", przesłaną na początku lutego do niemieckiego rządu, w której napisano m.in.: "Aby zapobiec nowej agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, nasi sojusznicy powinni podjąć wszelkie środki w celu masowego wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy i zwiększenia efektu odstraszania Rosji". Dalej wymienia "systemy uzbrojenia o charakterze obronnym", których potrzebuje Ukraina.

Rosja coraz bliżej odcięcia od pieniędzy

Według informacji Dmytra Kuleby, ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Cypr nie będzie już blokować pomysłu odłączenia Rosji od systemu SWIFT. Podobne decyzje podjęły Włochy, Niemcy i Węgry.

"Mamy to!" - napisał na Twitterze Kuleba.

"Cypr potwierdził, że nie będzie blokował decyzji o wyłączeniu Rosji z systemu SWIFT. Nasza dyplomacja pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby chronić Ukrainę przed rosyjskimi najeźdźcami" - czytamy.

Zobacz: Rosja coraz bliżej odcięcia od pieniędzy. Kraje uginają się w sprawie SWIFT

Węgry: Nie blokujemy wykluczenia Rosji ze SWIFT

Nie jest prawdą, by Węgry blokowały porozumienie w sprawie odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT - oświadczył w sobotę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto na Facebooku.

"Nie mieści mi się w głowie, jak to możliwe, że jest wojna, umierają ludzie, a niektórzy produkują fake newsy. Teraz kłamią, że Węgry blokują część sankcji przeciw Rosji, np. w związku z systemem SWIFT. Niech będzie jasne: TO NIEPRAWDA!" - napisał Szijjarto.
"Nigdy nie wypowiedzieliśmy się przeciwko żadnym sankcjom, niczego nie blokowaliśmy i nie blokujemy" - dodał.

Pod Chersoniem zniszczono rosyjską kolumnę wojskową

Pod Chersoniem na południu Ukrainy siły ukraińskie zlikwidowały kolumnę rosyjskiego wojska.

 

Ukraina zaapelowała do MCK o pomoc przy wywiezieniu ciał rosyjskich żołnierzy

Ukraina zaapelowała do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o pomoc przy wywiezieniu ciał rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli podczas inwazji Rosji na ten kraj - poinformowała w sobotę wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

"Zwracamy się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Prosimy, by Międzynarodowy Czerwony Krzyż pomógł wywieźć ciała rosyjskich żołnierzy do Federacji Rosyjskiej. Są to tysiące ciał okupantów" - powiedziała Wereszczuk w wystąpieniu na Youtube.
"Jest to potrzeba humanitarna i prosimy, by zrobić tak, aby ciała rosyjskich okupantów opuściły terytorium Ukrainy i pojechały do Federacji Rosyjskiej" - wskazała polityk.

Wicepremier podkreśliła, że mieszkańcy Federacji Rosyjskiej powinni wiedzieć, "ile takich ciał i ilu okupantów leży dziś na ukraińskiej ziemi".

Zobacz: Strona Gazpromu zhackowana. Trwają ataki na całą rosyjską sieć

Zwróciła się jednocześnie bezpośrednio do obywateli Rosji. "Uczyńcie tak, by ciał waszych synów, waszych mężów było mniej, bo inaczej będą ich tysiące. Jeszcze raz proszę. Zwyciężymy. Chwała Ukrainie" - oświadczyła Wereszczuk.

Doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko przekazał tymczasem, że jeszcze w sobotę uruchomiona zostanie gorąca linia telefoniczna dla rodzin rosyjskich żołnierzy, którzy walczą na Ukrainie. Hasło linii to "Wróć żywy z Ukrainy".
"Za pośrednictwem tej gorącej linii będziecie mogli dowiedzieć się, czy wasi bliscy jeszcze żyją, czy trafili do niewoli, czy są ranni, albo też ustalić, kiedy i w jaki sposób odebrać ciało zabitego członka waszej rodziny. Jeśli wasz bliski jest naszym jeńcem, to możecie przekazać waszemu mężowi lub synowi krótką wiadomość" - napisał Heraszczenko w swoim Telegramie.

Sumy. Płacz schwytanego Rosjanina

Rosyjski żołnierz został zatrzymany przez zwykłych obywateli. Na filmie widać moment tuż po jego zatrzymaniu.

Zobacz: Madonna porównuje Putina do Hitlera [WIDEO]

Ukraina: Rosjanie szykują fake newsy dotyczące Czarnobyla

Rosjanie imitują walki powietrzne nad elektrownią w Czarnobylu – to prowokacja, by obwinić Ukrainę – podała rządowa agencja, która odpowiada za Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

„Ukraina nie prowadzi działań bojowych w rejonie elektrowni w Czarnobylu” – poinformowała agencja, na którą powołuje się Interfax-Ukraina.

„Mamy informację o przygotowaniach prowokacyjnych fake’ów dla mediów światowych o tym, że Ukraina ostrzeliwuje okupantów w Czarnobylu nad niebezpiecznymi obiektami. W Czarnobylu nie ma naszych wojsk. Państwo Ukraina nie prowadzi działań bojowych w Czarnobylu” – podano.

Zobacz: Szef niemieckiego wywiadu został zaskoczony atakiem Rosji podczas pobytu na Ukrainie

Urząd podał, że pracownicy przedsiębiorstw na terenie strefy wykluczenia wokół elektrowni kontynuują działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, pomimo zajęcia elektrowni przez Rosjan.

Wcześniej informowano, że po wejściu tam z terytorium Białorusi rosyjskich wojsk podwyższyły się wskaźniki szkodliwego promieniowania.

W czwartek rosyjskie wojska zajęły teren elektrowni jądrowej. Przedstawiciel biura prezydenta Mychajło Podolak przekazał, że stan obiektów byłej czarnobylskiej elektrowni atomowej, osłony i zbiornika odpadów jądrowych nie jest znany.

Mer Lwowa: w Brodach wylądował desant wroga

W sobotę, ok. godz. 9 rano (godz. 8 w Polsce) w położonych na zachodzie Ukrainy Brodach wysadził się rosyjski desant; oddział przybył trzema śmigłowcami i liczył ok. 60 osób - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy. Siły ukraińskie odparły atak.

"Nasze wojska odparły atak. Oni teraz wycofują się w stronę lasu w okolicach Lewiatyna" – przekazał Sadowy, cytowany przez RBK-Ukraina.

Zobacz: Eliminacje MŚ 2022 - wspólne stanowisko piłkarzy reprezentacji: nie zagramy z Rosją

W Melitopolu trwają walki, nad budynkiem władz flaga Rosji

W Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy nadal trwają walki z wojskami rosyjskimi; nad budynkami administracji wiszą flagi Rosji - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina. Rosja twierdzi, że zajęła Melitopol.

Rano w sobotę do Melitopola wjechało 12 samochodów rosyjskiej piechoty morskiej - podaje Interfax-Ukraina.

Agencja powołuje się na relacje mieszkańców. Twierdzą oni, że żołnierze rosyjscy zastrzelili mężczyznę, który szedł ulicą i nie odpowiedział na polecenie zatrzymania się.

Flagi rosyjskie wiszą praktycznie na wszystkich budynkach organów władzy w Melitopolu - informuje agencja. Dodaje, że na ulicach miasta trwają walki.

Zobacz: W metrze bombardowanego Kijowa urodziło się dziecko. Życie i śmierć w czasie wojny

Ostrzał Sumy. Zwykli Ukraińcy do rosyjskiego jeńca: Wstyd

Rosjanie z okrętów na Morzu Czarnym odpalają pociski manewrujące Kalibr w kierunku Sumy, Połtawy i Mariupola - poinformowała agencja Reuters. Równocześnie Rosjanie próbują dostać się do miasta . Mieszkańcy miasta do schwytanego rosyjskiego żołnierza: "Idź do domu!", "Na Ukrainie nie ma dla ciebie nic, poza wstydem!", "Nie umiesz nawet zdobyć miasta granicznego!". Niektórzy chcą żeby go zlikwidować.


Smutna przygoda szefa niemieckiego wywiadu

Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadu (BND), Bruno Kahl, został zaskoczony atakiem Rosji podczas swojego pobytu na Ukrainie i z dużym trudem udało mu się wrócić na terytorium UE - piszą w sobotę niemieckie media.

Rosyjskie czołgi unieruchamia brak paliwa?

W internecie pojawiają się nagrania stojących rosyjskich czołgów. Z nagrań wynika, że maszynom zabrakło paliwa.


Schwytany rosyjski żołnierz: Pojechaliśmy na manewry, trafiliśmy tutaj

Pojechaliśmy na manewry, trafiliśmy tutaj – sztab ukraińskiej armii publikuje zeznania schwytanych rosyjskich żołnierzy, którzy mówią, jak trafili na Ukrainę. Niektórzy twierdzą, że "nie wiedzieli", że jadą na wojnę, inni, że przyjechali z terytorium Białorusi.

Żołnierz na nagraniu mówi, że jest z jednostki w rosyjskim Niżnym Nowgorodzie. "Pojechaliśmy na manewry, a trafiliśmy tutaj" – mówi mężczyzna.

W innym nagraniu funkcjonariusz OMONu Rosgwardii (MSW) opowiada swoją historię. "Naszym zadaniem było wzięcie Kijowa" – powiedział. "Z przodu szły wojska i +oczyszczały+, a potem już OMON i SOBR (siły specjalne milicji)” – opowiadał.

Na Ukrainę wraz z wojskami rosyjskimi i oddziałami OMON i SOBR przeszedł z Białorusi. Wcześniej przez pewien czas przebywał w obozie pod Homlem niedaleko od granicy z Ukrainą.

O tym, że trafił na Ukrainę z terytorium Białorusi, mówił jeszcze co najmniej jeden jeniec na nagraniach udostępnionych przez ukraińskie wojsko.

W jeszcze jednym wideo rosyjscy spadochroniarze „opowiadają”, że zostali przerzuceni z Krymu, ale „nie wiedzieli”, gdzie będzie wysadzony ich desant.

Zobacz: Zamrozić pieniądze wszystkich bogatych Rosjan. Nie tylko kremlowskich oligarchów

Prezydent Duda i Polska - prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy

Prezydent Ukrainy wciąż jest w Kijowie.

W sobotę rano Wołodymyr Zełenski opublikował na Twitterze krótki nagranie: "Nie wierzcie fejkom".

Nie składamy broni; będziemy bronić naszego kraju - powiedział w nagraniu opublikowanym w sobotę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Pojawiły się kłamliwe informacje, jakobym nawoływał do składania broni nasze wojsko i się ewakuować. Jestem tu. Nie składamy żadnej broni. Będziemy bronić naszego kraju, ponieważ naszą bronią jest prawda" - oświadczył Zełenski.

Mer Kijowa Kliczko: W stolicy działają grupy dywersantów

W walkach ulicznych z rosyjskimi dywersantami w Kijowie zostało rannych 35 osób, w tym dwoje dzieci - poinformował w sobotę rano mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

"Niestety w Kijowie są grupy dywersyjne. Doszło do kilku starć, strzelanin. Na godzinę 6.00 rano (5.00 czasu polskiego) rannych zostało 35 osób, w tym dwoje dzieci" - poinformował Kliczko na Telegramie.

Ponadto, w czasie porannego ostrzału pocisk trafił w wielopiętrowy budynek mieszkalny na Prospekcie Łobanowskiego w Kijowie – podała agencja Interfax-Ukraina. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie ma ofiar śmiertelnych i rannych.

Rosyjskie straty - według ukraińskiej strony

W ciągu trwającej od dwóch dni inwazji na Ukrainę Rosja straciła ponad sto czołgów, 14 samolotów, 8 helikopterów - podała w sobotę na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.


Z zestawienia opublikowanego przez Malar wynika, że Rosjanie na godzinę 6.00 (5.00 czasu polskiego) w sobotę rano stracili 14 samolotów, 8 helikopterów, 102 czołgi, 536 pojazdów opancerzonych, 15 dział i jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze "Buk".

Według wiceminister zginęło dotychczas 3 tys. rosyjskich żołnierzy.

Rosyjscy żołnierze okradają sklepy na Ukrainie? 

"Pewne rzeczy się nie zmieniają" - Sławomir Jastrzębowski komentuje głośny film, na którym widać rosyjskich żołnierzy okradających sklep na napadniętej Ukrainie.


Wasylków pod Kijowem obronił się przed najeźdźcą

Walki o Wasylków dobiegają końca – poinformowała rano w sobotę mer miasta Natalia Bałasynowicz. Wasylków to niewielka miejscowość ok. 40 km na południowy zachód od Kijowa.

Polecamy:

Jeszcze przedwczoraj chodzili normalnie do pracy. Pomoc jest naszym obowiązkiem

Rosjanie otaczają Kijów, wywiad nie ma wątpliwości. Niepokój narasta

Według Bałasynowicz miasto pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich.

„Rosyjski desant wylądował na polach, w lasach i wsiach. Najstraszniej było na ulicy Dekrabystów, tam toczyły się walki, ulica płonęła. Chcieli zająć nasze lotnisko, żeby tu rozmieścić swoje wojska, ale nasza 40 brygada jest mocna i odparła atak” – podała urzędniczka.

Elektrownia wodna w Kijowie jednak pod kontrolą sił ukraińskich

Elektrownię wodną w Kijowie kontrolują siły ukraińskie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo energetyki. Wcześniej omyłkowo podano informację o zajęciu jej przez Rosjan.

Rosyjskie wojska przejęły kontrolę nad elektrownią wodną w Kijowie

Siły rosyjskie przejęły kontrolę nad elektrownią wodną w Kijowie – poinformowała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na ministerstwo energetyki.

"Elektrownia wodna obecnie nie działa, personel jest w schronach" – podano. Zaznaczono też, że elektrociepłownia funkcjonuje normalnie.

"Sytuacja w Kijowie pod kontrolą"

Powstrzymujemy ordę, jak tylko możemy, sytuacja w Kijowie jest pod kontrolą – poinformował o godz. 4 rano czasu polskiego sekretarz rady bezpieczeństwa Ukrainy. W mieście w kilku miejscach toczą się zacięte walki.

W Kijowie toczyły się w nocy i wcześnie nad ranem w sobotę „aktywne działania bojowe”.

Walki toczyły się m.in. na zachodzie miasta - w okolicach metra Berestejska ukraińskie wojska podały, że zniszczyły dwa samochody, dwie ciężarówki i czołg.

Ukraińska Prawda poinformowała też o odgłosach strzałów na ulicy Chmielnickiego. Rosyjska redakcja BBC pisze również, powołując się na świadków, o wybuchach i strzałach w kilku miejscach na zachód od centrum Kijowa, a także na północy miasta.

Rosjanie od piątku wieczorem podejmują także próby przejęcia kontroli nad kijowską elektrociepłownią. Według ukraińskich władz ochrona przeciwlotnicza odpiera tam ataki rakietowe.

Władze wezwały mieszkańców do nieopuszczania domów, niepodchodzenia do okien i ukrycia się w zamkniętym pomieszczeniu, np. w łazience. Tym, którzy przebywali w schronach, również polecono pozostanie w nich ze względów bezpieczeństwa. Wejścia do stacji metra, w pobliżu których toczyły się walki, zostały czasowo zamknięte przez policje. W Kijowie stacje metra są używane jako miejsca schronienia w czasie rosyjskich ataków.

KW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj411 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka