Zełenski: Prezydent Duda i Polska prawdziwymi przyjaciółmi Ukrainy. Kijów walczy

"Właśnie rozmawiałem z prawdziwym przyjacielem Ukrainy - prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem mu osobiście wdzięczny, a także narodowi polskiemu, za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Ukraińcy odbili miasto Irpin

Illia Ponomarenko, reporter z Ukrainy, który na Twitterze relacjonuje wydarzenia mające obecnie miejsce na froncie, poinformował o odbiciu z rąk Rosjan miasta Irpin położonego na północny zachód od Kijowa.


Kolejna dostawa broni z Zachodu

Armia Ukraińska poinformowała o dostawie pocisków od zachodnich sojuszników.

— Mamy dobre wieści! Duża partia pocisków powietrze-powietrze została dostarczona od naszych zachodnich partnerów dla naszego lotnictwa. Są już pod skrzydłami naszych myśliwców. Piloci zapewniają, że starczy dla wszystkich okupantów! — napisano na Twitterze.


Rozmowa Łukaszenki z Macronem

Agencja TASS poinformowała o rozmowie Aleksandra Łukaszenki z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Białoruski prezydent miał zapewnić, że na jego terytorium nie będzie rozmieszczona broń atomowa.

Łukaszenko przyznał się, że z terenów białoruskich wystrzelono rakiety

Prezydent Białorusi przyznał, że z terytorium jego kraju wystrzelone zostały rakiety w stronę Ukrainy. 

— Rzeczywiście, gdzieś z terenów czarnobylskich, gdzie były na manewrach wojska rosyjskie, wystrzelono dwie czy trzy rakiety — powiedział. Zdarzenie nazwał "krokiem przymusowym". Dodał, że na Ukrainie nie ma białoruskich żołnierzy, ani uzbrojenia.

Nieoficjalnie: kolejne kraje zamkną przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

Do krajów, które zdecydowały się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dołączyła Irlandia, Austria, Szwecja, Finlandia oraz Dania.

Wrogie rakiety uderzyły w magazyn wojskowy w Wołyniu

Według informacji podanych przez ukraińską armię, magazyn wojskowy w Wołyniu został ostrzelany z użyciem rakiet przez siły rojsyjskie. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

KE będzie rozmawiać z prezesami firm internetowych o walce z rosyjską propagandą

Ukraina pilnie potrzebuje silniejszych działań przeciwko dezinformacji podsycanej przez Rosję. Platformy społecznościowe nie mogą ignorować swojego wpływu na wojnę - napisał na Twitterze komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Dodał, że w nadchodzących godzinach KE będzie rozmawiała o tym z prezesami firm internetowych.

Breton odbył w sobotę rozmowę w sprawie walki z rosyjską dezinformacją z wicepremierem Ukrainy odpowiedzialnym za cyfryzację Mychajłem Fedorowem.

Dramatyczna sytuacja w Kijowie

Sytuacja w stolicy jest trudna i napięta - oświadczył w sobotę mer Kijowa Witalij Kliczko. Działają dywersanci, Rosja ostrzeliwuje dzielnice mieszkalne. W wyniku rosyjskiego ataku zginęło dziecko; pięcioro poszkodowanych przewieziono do szpitala.

Od początku ataku w Kijowie zmarło sześciu cywilów, 14 wojskowych i członków obrony terytorialnej, 71 osób zostało rannych.

Czeczeńskie wojska wjechały na Ukrainę

W sobotę po południu przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow potwierdził, że bojownicy czeczeńscy wjechali na Ukrainę - informuje Agencja Reuters. Kadyrow mobilizował swoją armię jeszcze zanim wojska Putina rozpoczęły inwazję.


Według nieoficjalnych informacji, bliski współpracownik Kadyrowa płk Magomied Tuszajew, dowódca jednego z pułków czeczeńskich, które natarły dziś na Ukrainę, zginął w zasadzce.

NBP wydał ważny komunikat. Instytucja zwraca się do wszystkich Polaków

Niemcy wyślą Ukrainie pomoc militarną

W sobotę wieczorem kanclerz Olaf Scholz poinformował o kolejnym kroku wsparcia militarnego dla Ukrainy - zapowiedział wysłanie 500 rakietowych systemów przeciwlotniczych Stinger i 1000 sztuk broni przeciwpancernej.

Kilka godzin wcześniej ministerstwo obrony Niemiec zatwierdziło dostawę 400 ręcznych granatników przeciwpancernych na Ukrainę za pośrednictwem Holandii.

Niemcy od dawna prowadzą politykę nieeksportowania broni do stref, w których toczą się działania zbrojne i konsekwentnie odmawiały dotąd pomocy militarnej Ukrainie w wojnie z Rosją.

Premier Morawiecki spotkał się z Olafem Scholzem. Dziwne zachowanie kanclerza Niemiec

Armia ukraińska wysadziła w powietrze węzły kolejowe

Armia ukraińska w sobotę wysadziła w powietrze wszystkie węzły kolejowe, łączące koleje ukraińskie z rosyjskimi – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na biuro prasowe Ukraińskich Kolei.
Jak podkreślono, zrobiono to po to, by uniemożliwić dostarczanie armii rosyjskiej sprzętu wojskowego i posiłków w ludziach koleją rosyjską.

Lubię to! Skomentuj411 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka