Przygotowywanie transportu w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Przygotowywanie transportu w Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski

Polska pomaga Ukrainie: pociąg sanitarny, zbiórki darów, darmowe przejazdy

Redakcja Redakcja Charytatywność Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
W całym kraju organizowane są zbiórki dla uchodźców oraz Ukraińców przebywających na terenie objętym wojną. Polski rząd przygotował pociąg sanitarny i hub, w którym będzie koordynowana pomoc humanitarna. Do punktów informacyjnych potrzebni są wolontariusze.

Ponad 100 tys. osób przekroczyło polską granicę

W ciągu czterech godzin granicę z Polską przekroczyło kolejne 15 tys. uchodźców z Ukrainy; oznacza to, że od początku wojny przekroczyło ją łącznie 115 tys. osób - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. W ośmiu przygranicznych miejscowościach oraz przy dworcu w Przemyślu działają punkty recepcyjne, gdzie w razie potrzeby udzielana jest im podstawowa pomoc.

W punktach tych uchodźcy mogą uzyskać pomoc medyczną, otrzymać wyżywienie, mogą również odpocząć. Z punktów recepcyjnych uchodźcy wojenni są przewożeni autobusami i busami Państwowej Straży Pożarnej do miejsc tymczasowego pobytu, które we wszystkich województwach zostały przygotowane na ich przyjęcie.

Punkty informacyjne na dworcach

W sobotę rano ruszyły także punkty informacyjne w całej Polsce. Znajdują się one na dworcach PKP w stolicach województw. W Warszawie takie punkty są na dworcach: wschodnim i zachodnim, a także na lotnisku Chopina. Do tych obsługi tych punktów potrzebni są wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim lub rosyjskim. W Warszawie już tysiąc osób zgłosiło się do pomocy, ale w innych miastach, np. w Poznaniu jest problem ze znalezieniem ludzi, dlatego władze samorządowe apelują o pomoc.

Darmowe przejazdy pociągami i komunikacją miejską 

W Warszawie prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował się wprowadzić dla dla Ukraińców nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską. Natomiast w całej Polsce przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z przejazdów pociągami PKP InterCity - poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Także przejazd pociągami Polregio ma być bezpłatny dla obywateli Ukrainy na terenie całego kraju. Przewoźnik jest w trakcie szczegółowych ustaleń z Urzędami Marszałkowskimi, na których zlecenie realizuje przewozy.

Ponadto, spółka jest przygotowana do uruchomienia składów wahadłowych na trasie z Dorohuska do Lublina oraz z Przemyśla/Medyki do Krakowa, jeśli zapadnie taka decyzja na poziomie upoważnionego ministerstwa.

Pociąg sanitarny dla rannych

Rząd przygotował został specjalny program odbierania rannych z Ukrainy. W Przemyślu znajduje się obecnie polski pociąg sanitarny, który ma pięć wagonów przystosowanych do przewozu rannych i 4 cztery wypełnione pomocą humanitarną dla okręgu lwowskiego.


W razie potrzeby pociąg będzie wjeżdżał do miasta Mościska na Ukrainie, gdzie będzie zabierał rannych. Potem skład pojedzie do Warszawy, gdzie na jednym z dworców osoby poszkodowane będą transportowane do Szpitala Narodowego, który został do tego przygotowany. Po diagnostyce ranni byliby rozwożeni do szpitali diagnostycznych.

Według informacji ministra zdrowia w Polsce mamy 120 szpitali, które zadeklarowały pomoc rannym z Ukrainy. Mamy ok. 70 tys. miejsc przeznaczonych dla osób, które wymagają operacji chirurgicznej lub ortopedycznej, mogą być osoby poparzone, które wymagają pomocy.

Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego zadeklarowali, że będą bezpłatnie leczyć wojennych uchodźców z Ukrainy. Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.

Zbiórki darów

Wiele miast i miejscowości uruchomiło zbiórki rzeczy i żywności dla obywateli Ukrainy, którzy są na miejscu albo trafią do ośrodków dla uchodźców w Polsce. Zbiórki koordynują władze samorządowe albo jednostki pomocowe takie jak Caritas czy PCK. 4

W Krakowie tylko w pierwszym dniu zbiórki, w piątek, zebrano ponad 60 ton żywności, odzieży, artykułów higienicznych i innych potrzebnych środków. Miasto spodziewa się jeszcze więcej darów i szuka kolejnej dużej hali na magazyn.

Magazyn na dary obecnie mieści się na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, który ma ok. tysiąc mkw. i zaczyna brakować miejsca. Potrzebni są również wolontariusze do sortowania darów, obecnie zaangażowani są w to miejscy urzędnicy.

Pomoce te w sobotę po południu wyruszyły w 15. tirach i busach, w konwoju policyjnym, do Medyki. Tam zostaną przepakowane na tiry ukraińskie i trafią do potrzebujących. O pomoc poprosił władze Krakowa mer Lwowa.

Magazyn humanitarny pod Lublinem

Pod Lublinem, w Niemcach będzie działał hub, który będzie koordynował pomoc humanitarną; trafi ona do potrzebujących po stronie ukraińskiej i uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie Polski. W Lublinie będą lądować samoloty międzynarodowe dostarczające pomoc. Tam będą też rozładowywane.

Pomoc ma następnie trafić do składnicy Agencji Rezerw w miejscowości Niemce. Tam zostanie odpowiednio posortowana i w porozumieniu z naszymi partnerami, w koordynacji również z MSZ i KPRM, trafi do osób potrzebujących po stronie ukraińskiej - jak i na potrzeby osób, które będą przebywać na terenie Polski.

W pierwszej kolejności pomoc humanitarna z Polski trafi do obwodu lwowskiego, głównie do Mościsk, gdzie wielu Ukraińców z innych części kraju uciekło przed działaniami wojennymi.

Pomoc dla zwierząt

Organizacje i miłośnicy zwierząt oferują pomoc ludziom, którzy przywożą zwierzęta z Ukrainy do Polski oraz opiekującym się nimi na miejscu. W internecie powstały grupy oferujące domy tymczasowe, przewiezienie zwierząt z polsko-ukraińskiej granicy, uruchomiono też zbiórki na rzecz schronisk na Ukrainie.

ja

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo