Tadeusz Sawa-Borysławski
Tadeusz Sawa-Borysławski

Galeria na Czystej we Wrocławiu jest wyburzana. Reakcja architekta bezcenna

Redakcja Redakcja Architektura Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Galeria na Czystej we Wrocławiu była niegdyś jedną z ciekawszych budowli w tym mieście. Architektem budynku jest Tadeusz Sawa-Borysławski, który za projekt otrzymał kilkanaście lat temu nagrodę główną w konkursie "Piękny Wrocław". Niestety, Galeria na Czystej jest właśnie wyburzana. Co na to architekt?

Galeria na Czystej we Wrocławiu była objawieniem

Wrocławska galeria została zaprojektowana na początku tego stulecia. Oryginalny budynek udało się ukończyć w 2004 roku. Został zbudowany w miejscu przedszkola przy ulicy Czystej. Docelowo galeria mieszcząca się na tyłach Domu Handlowego Renoma miała być obiektem handlowym. 

Tadeusz Sawa-Borysławski to główny projektant budynku i zarazem jeden z najbardziej znanych wrocławskich architektów. W pracach wspierali go m.in. architekci Marcin Dziewoński, Bartosz Łukaszewicz czy Maciej Olechnowicz.

Galeria na Czystej wygrała pierwszą edycję konkursu "Piękny Wrocław". Budynek uznano za najlepszą realizację obiektów użytkowych w latach 2003-2005.

image

fot. By KazimierzP / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0

Galeria na Czystej we Wrocławiu w rozbiórce. Powstaną tam mieszkania

Niestety, ale Galeria na Czystej nie znalazła zbyt wielu klientów. Zabrakło zainteresowanych przestrzenią handlową, a po zmianie właściciela zapadła decyzja o wyburzeniu budynku. Na jej miejscu ma powstać budynek mieszkalny, również z przestrzenią handlowo-usługową. A co na to architekt Tadeusz Sawa-Borysławski? Zdecydował się rozbić nagrodę za budynek o pozostałości z Galerii na Czystej.

"GALERIA na CZYSTEJ we Wrocławiu (2003-2022) powoli zamienia się w kupę gruzu. Nie pozostało mi nic innego, jak dorzucić do tej sterty odpadów garść szkła z pucharu "Grand Prix za najpiękniejszy budynek Wrocławia z lat 2003-2005" (konkurs Piękny Wrocław - organizatorzy: Urząd Miejski Wrocławia, Towarzystwo Miłośników Wrocławia). Puchar poszybował ... jest tyle samo wart co budynek. Stalowe dinozaury próbują rozgryźć te 3 kondygnacje już od ponad miesiąca; wykonawca rozbiórki pewnie nie przypuszcza, co go jeszcze czeka; napracuje się" - czytamy we wpisie na Facebooku artysty.

SW


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości