Co Polacy sądzą o wyburzeniu Pałacu Kultury i Nauki? Wyniki sondażu zaskakują

Polacy nie wyobrażają sobie stolicy bez Pałacu Kultury i Nauki?
Polacy nie wyobrażają sobie stolicy bez Pałacu Kultury i Nauki?
Zdecydowana większość Polaków popiera wyburzanie pomników Armii Czerwonej, które postawiono na naszych ziemiach po II wojnie światowej. Ale w przypadku usunięcia Pałacu i Kultury Nauki mamy zupełnie inne zdanie, wynika z sondażu, które przeprowadziła pracownia Social Changes na zlecenie wPolityce.pl.

"Czy popiera Pani/Pan wyburzenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie?" - tak brzmiało pytanie zdane w sondażu. Aż 77 proc.,  czyli ponad 3/4 badanych opowiedziało się przeciwko wyburzeniu.

Usunięcie sowieckiego pałacu z przestrzeni miejskiej popiera zaledwie 10 proc. respondentów.

Natomiast 13 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

Polecamy:

"Pałacu Kultury nie należy burzyć, ale należy go szybko rozebrać" [ROZMOWA]

Zielony Pałac Kultury? Jana Śpiewaka pomysł na Warszawski Park Centralny

Przeanalizowano również, czy preferencje wyborcze mają wpływ na odpowiedzi w ankiecie i okazało się, że zupełnie nie ma to znaczenia. Nawet wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy za rozbiórką jest zaledwie 12 proc. badanych, a przeciwko aż 69 proc.

Jednocześnie większość Polaków - równo 2/3 - ma świadomość, iż Pałac Kultury i Nauki to „podarunek” Stalina dla narodu polskiego.

W sondażu nie zapytano, skąd bierze się niechęć do wyburzania tego sowieckiego symbolu w Warszawie. Jak pisze portal, sprawa z pewnością zasługuje na pogłębione badania.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 22 do 25 kwietnia 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1090 osób.

ja

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego gościem Salon24.pl był profesor Sławomir Cenckiewicz. Zobacz rozmowę.


Czytaj także:

Amerykanie wkroczą na Ukrainę? „Powinniśmy być na to gotowi”

Gaz z Litwy płynie do Polski. Połączy rynki gazowe krajów bałtyckich i Finlandii z systemem unijnym

Niepokojące doniesienia wywiadu - Rosja planuje atak na kolejny kraj

Ogromne manewry NATO w Polsce. Nie wolno publikować zdjęć w social mediachLubię to! Skomentuj78 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka