Ogromne manewry NATO w Polsce. Nie wolno publikować zdjęć w social mediach

Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Fot. Twitter / 18 Dywizja Zmechanizowana
Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO. Fot. Twitter / 18 Dywizja Zmechanizowana
Defender Europe 2022 i Swift Response 2022 podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki i zgodnie ze standardami NATO służą przećwiczeniu, m.in. procedur użycia wojsk - przekazał resort obrony narodowej, odnosząc się do cyklicznych międzynarodowych szkoleń defensywnych z udziałem polskich żołnierzy.

Wojsko Polskie apeluje: 


Udostępnianie filmów i zdjęć z ruchu wojsk może ułatwić analitykom dostęp do treści o działaniach Wojska Polskiego. NIE PUBLIKUJ takich informacji! CHROŃMY nasze dane.


Defender Europe 2022 i Swift Response 2022

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej w niedzielnym komunikacie, od 1 do 27 maja br. odbywać się będą ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy.


W ćwiczeniach, które odbędą się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 000 żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 000 żołnierzy i 3 000 jednostek sprzętu


- wskazano.

Polecamy:

Sensacyjne doniesienia o bardzo wysokim rosyjskim dowódcy

„Rosjanie planowali zestrzelić samolot pasażerski i oskarżyć o to Ukrainę”

Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do "serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie". Dodano, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.

Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO.


Manewry NATO. Kto reprezentuje Polskę?

Jak podano, Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze: 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.


"Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. V Korpus SZ USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia DE22" - poinformowano.

Resort przekazał, że w trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. "Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe" - wskazano.

Przerzut dużej liczby siły i sprzętu

Zgodnie z informacją MON, podczas ćwiczenia Swift Response, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową. "550 polskich żołnierzy będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi" - wskazano.

Zwrócono uwagę, że "przerzut dużej liczby sił i sprzętu, realizowany w ramach tych ćwiczeń wymaga wieloaspektowego zaangażowania ze strony państw-gospodarzy".

Resort wyjaśnił, że "wspólne ćwiczenia podnoszą bezpieczeństwo wschodniej flanki oraz służą przećwiczeniu, zgodnie ze standardami obowiązującymi w NATO, procedur użycia wojsk oraz ich adaptacji wobec nowych wyzwań współczesnego pola walki i odstraszeniu potencjalnego agresora".

Według MON, Defender Europe 2022 jest dowodem "niewzruszonego zaangażowania USA w NATO i stanowi doskonały przykład naszych wspólnych zdolności". Pokazuje, że sojusznicy i partnerzy NATO są razem silniejsi - dodano.

KW

Obejrzyj: Wydatki na zbrojenia to marnotrawstwo? Kołodko u Wosia


Czytaj dalej:

"Sześciopak", czyli jak wygląda zabezpieczenie infrastruktury krytycznej w Polsce

Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Ukrainie i w Polsce

Przemówienie Donalda Tuska w rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Biden żartował na spotkaniu z dziennikarzami. Który dowcip najśmieszniejszy?

Posłanka Razem apeluje o ustawowy zakaz promocji na alkohol. Wywołała burzę

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka