Przemówienie Donalda Tuska w rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wziął udział w uroczystości podniesienia flagi europejskiej na Górze Gradowej w Gdańsku, fot. PAP/Marcin Gadomski
Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk wziął udział w uroczystości podniesienia flagi europejskiej na Górze Gradowej w Gdańsku, fot. PAP/Marcin Gadomski
- Musimy twardo, uczciwie, bez żadnego wahania walczyć o swoją europejskość; mam nadzieję, że ci politycy w Polsce, którzy od pewnego czasu podważają naszą obecność w UE i sens istnienia Unii, zapłacą za to polityczną cenę - powiedział szef PO Donald Tusk.

Szef Platformy Obywatelskiej uczestniczył w niedzielę w uroczystym podniesieniu flagi europejskiej na Górze Gradowej w Gdańsku z okazji 18. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Donald Tusk podziękował m.in. Gdańskowi oraz gdańszczankom i gdańszczanom, że zaczęli "wielką przygodę z wolnością i z Europą". "Niskie ukłony i serdeczne słowa podziękowania" - dodał.

Polecamy: 18 lat w Unii Europejskiej. "To, że krytykujemy UE, nie oznacza, że chcemy z niej wyjść"

Świętowanie rocznicy w "nastrojach raczej dramatycznych"

Tusk podkreślił, że UE jest zbudowana na takich podstawowych wartościach "jak wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, życie wolne od korupcji i od przemocy, szacunek dla sąsiadów". Wskazywał też, że było to jedno z najważniejszych i najbardziej optymistycznych wydarzeń w historii naszego kraju.

Nawiązując do sytuacji na Ukrainie zaznaczył jednak, że nikt nie przypuszczał, że kolejną rocznicę wejścia do UE przyjdzie nam obchodzić w "nastrojach raczej dramatycznych".


Każdy, kto poznał Ukrainę dobrze wie, że dla nich ten dzień też jest ważny, bo oni marzyli i marzą o tym, żeby mogli też kiedyś obchodzić pierwszą, piątą, dziesiątą rocznicę wejścia do Unii Europejskiej

W ocenie Tuska nie jest to "takie ot sobie celebrowanie i okazja, żeby wypowiedzieć parę banałów na temat Europy i wartości europejskich". - Bo niedaleko stąd ludzie giną dokładnie o to, o co staraliśmy się jako Europejczycy, Polacy przez wiele lat, ale nie musieliśmy płacić za to tej najwyższej ceny - powiedział.

"Być może Ukraińcy dzisiaj lepiej nauczyliby świat, niż  Polacy"

Lider PO dodał, że dla Ukraińców takie słowa jak "Unia Europejska", "wolność" czy "suwerenność" to nie są banały ani abstrakty. - Tam każdego dnia giną setki ludzi - cywilów, żołnierzy, kobiet, dzieci, w imię wolności, suwerenności. I nieprzypadkowo pierwszym politycznym głosem Ukrainy, kiedy tylko zaczęła się wojna, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, było wezwanie Europy, aby przyjęła Ukrainę do swojej rodziny - podkreślił.


To jeden z podstawowych celów tej wielkiej, trwającej rewolucji ukraińskiej, a dzisiaj walki o niepodległość - to jest uczestnictwo w UE


Tusk wyraził przekonanie, że być może Ukraińcy dzisiaj lepiej nauczyliby świat, niż my po doświadczeniach ostatnich 18 lat, jak wiele znaczy podstawowy zestaw wartości, na których UE jest zbudowana. W tym kontekście wskazał na wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, czy życie wolne od korupcji i przemocy.

To wszystko, na czym Europa jest zbudowana, za to wszystko Ukraińcy oddają swoje życie

Tusk: Będę pilnować naszej europejskiej bezpiecznej przystani

Szef PO zwrócił uwagę, że nie są to puste hasła i że warto się o nie bić każdego dnia, bo "nikt nam nie dał tego raz na zawsze". - Nie tylko powinniśmy pomagać Ukrainie, ale też powinniśmy pomagać każdego dnia sobie. Powinniśmy twardo, tak jak Ukraińcy dzisiaj biją się o swoją niepodległość i o swoją europejską przyszłość, my też musimy twardo, uczciwie, bez żadnego wahania walczyć o swoją europejskość - mówił Tusk.

- Mam nadzieję, że ci politycy w Polsce, którzy od pewnego czasu podważają naszą obecność w UE, sens istnienia UE, że oni zapłacą za to polityczną cenę. Mogę obiecać, że będę tych spraw pilnował - stwierdził Tusk. - To jest (...) dla mnie wielkie zobowiązanie, żeby pilnować naszej europejskiej bezpiecznej przystani każdego dnia, każdej godziny. I żebyśmy nie musieli, tak jak nasi bracia na Ukrainie, płacić wyższej stawki, wyższej ceny za to, co dla nas jest tak ważne" - mówił w Gdańsku Tusk. Przypomniał, że "miał szanse prowadzić prace UE przez pięć lat".

PO złoży wniosek o wotum nieufności wobec Ziobry

Już po uroczystościach Tusk w rozmowie z dziennikarzami zapowiedział złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w związku ze sporem o praworządność i wstrzymaniem unijnych pożyczek oraz dotacji w związku z Krajowym Planem Odbudowy. Szef PO stwierdził, że będzie forsował takie wotum na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Jako państwo członkowskie ma możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE.

ja

Czytaj także:

Biden żartował na spotkaniu z dziennikarzami. Który dowcip najśmieszniejszy?

Posłanka Razem apeluje o ustawowy zakaz promocji na alkohol. Wywołała burzę

Ambasador Ukrainy w Berlinie: Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła

Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Minister Czarnek zachęca do udziałuLubię to! Skomentuj109 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka