Ambasador Ukrainy w Berlinie: Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła

Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk w Berlinie, fot.  PAP/EPA/Gerald Matzka
Ambasador Ukrainy Andrij Melnyk w Berlinie, fot. PAP/EPA/Gerald Matzka
- Olaf Scholz działa jak Angela Merkel: najpierw poczekać, popatrzeć i może kiedyś później podjąć decyzję - a może i nie. Brakuje wyobraźni i odwagi - powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk gazecie "Bild am Sonntag".

- Czołgi Gepard, które rząd niemiecki obiecał w tym tygodniu, mają już 40 lat - zauważył Melnyk. Jednak aby pokonać Rosję, "potrzebujemy najnowocześniejszej niemieckiej broni". W szczególności wspomniał o szybkim eksporcie 88 czołgów Leopard, 100 czołgów Marder, samobieżnych haubic "i wielu innych".

Melnyk określił politykę kanclerza Niemiec jako "opieszałą". Jego zdaniem wielu Niemców chciałoby energicznego szefa rządu federalnego. "Polityka pewnej ręki przeszła do historii".

Za kompletną bzdurę uznał obawy, że przez dostawy broni Niemcy staną się stroną konfliktu. - Dla Putina Niemcy już od dawna są stroną konfliktu - stwierdził Melnyk.

- Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła. Atak Putina na Ukrainę dotyczy wszystkich, także Niemców, nawet jeśli jeszcze nie militarny. Putin prowadzi tę wyniszczającą wojnę przeciwko całemu Zachodowi, przeciwko naszemu systemowi wartości - podkreślił ukraiński ambasador.

Melnyk nawiązał tym samym do listu otwartego  podpisanego przez 28 intelektualistów i artystów, w którym zaapelowali do kanclerza Niemiec Olafa Scholza: „Proszę powstrzymać trzecią wojnę światową!” Sygnatariusze chwalą „powściągliwość” szefa rządu i radzą mu, by nie dostarczał więcej ciężkiej broni do Ukrainy, gdyż może to być wykorzystane przez prezydenta Rosji Władimira Putina do rozszerzenia wojny na kraje NATO.


ja

Czytaj także:

Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Minister Czarnek zachęca do udziału

18 lat w Unii Europejskiej. "To, że krytykujemy UE, nie oznacza, że chcemy z niej wyjść"

Poległy pilot to nie "Duch z Kijowa". Siły powietrzne Ukrainy ujawniły, kto nim jest

Premier: Odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem


Lubię to! Skomentuj40 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka