Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Minister Czarnek zachęca do udziału

VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego – Przemysław Czarnek czyta Biblię, fot. YouTube
VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego – Przemysław Czarnek czyta Biblię, fot. YouTube
W niedzielę w kościołach w Polsce odbędzie się VI Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego hasłem są słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza "Pokój temu domowi". Narodowe Czytanie Pisma Świętego zainauguruje 14. Tydzień Biblijny, który zakończy się 7 maja.

Hasło Tygodnia Biblijnego "Pokój temu domowi"

Tegoroczne hasło Tygodnia Biblijnego "Pokój temu domowi" zostało zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II ks. prof. Henryk Witczyk podkreślił, że zwraca ono uwagę na "pokój, który płynie z głoszenia Ewangelii, z przyjęcia Ewangelii i z życia według nauczania Chrystusowego zawartego w Ewangelii".

- Fragment Ewangelii, który będziemy zgłębiać podczas Narodowego Czytania Pisma Świętego, ukazuje Chrystusa przychodzącego do uczniów, którzy całą noc łowili ryby na jeziorze Tyberiadzkim i niczego nie złowili. Jezus poleca im jeszcze raz zarzucić sieci. Te słowa są wbrew logice ludzkiej - apostołowie są doświadczonymi rybakami, wiedzą jak łowić ryby - jednak ufają temu słowu, zarzucają sieci a ich połów staje się niezwykle obfity - przypomniał ks. prof. Witczyk.

Minister Czarnek: Biblia to dzieło wszech czasów

Do udziału w inicjatywie zachęca Minister Edukacji i Nauki, który podkreśla, że Biblia to uniwersalny tekst kultury.

– Biblia to dzieło wszech czasów. Przez wieki stanowiła inspirację dla malarzy, artystów i twórców literatury. Biblia zawiera uniwersalne motywy, symbole i wzorce osobowe, których sens można odczytywać w każdej epoce. Jest wspaniałym zabytkiem kultury, nieustannym źródłem badań językoznawców, kulturoznawców czy literaturoznawców – powiedział Przemysław Czarnek.


Szef MEiN zwracał uwagę na uniwersalny charakter zasad moralnych zawartych w Piśmie Świętym. Podkreślał również, że hasło tegorocznego Narodowego Czytania Pisma Świętego ma szczególne przesłanie: – Tegoroczne motto Narodowego Czytania Pisma Świętego nabiera w obecnej sytuacji społeczno-politycznej niezwykłego znaczenia. Jest szczególnym zaproszeniem do budowania postawy solidarności, braterstwa, ofiarności, a przede wszystkim pokoju.

Aplikacja "Dzieło Biblijne"

Duchowny zaznaczył, że osoby które chciałyby zacząć czytać samodzielnie Pismo Święte, ale nie wiedzą jak się za to zabrać, mogą skorzystać z pomocy bezpłatnej aplikacji "Dzieło Biblijne". Wyjaśnił, że aplikacja zawiera tekst Biblii Tysiąclecia oraz obszerny komentarz do wszystkich czytań niedzielnych, łącznie z psalmem responsoryjnym. Dodał, że aplikacja daje również dostęp do Słownika Teologii Biblijnej oraz artykułów publikowanych w czasopismach: "Verbum Vitae" oraz "The Biblical Annals".

Obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego

Centralne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego z udziałem zaproszonych lektorów odbędą się w niedzielę w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, skąd o godz. 7.00 będzie transmitowana na żywo w TVP 1 msza św. Ten sam rytuał czytania Pisma Świętego będzie towarzyszył mszy św. sprawowanej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze (transmisja na żywo w TVP 1 o godz. 11.00) i mszy św. transmitowanej z Jasnej Góry przez TV Trwam o godz. 9.30.

W Warszawie główne obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego odbędą się w niedzielę, gdzie mszę św. o godz. 11.00 w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi odprawi ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński. O godz. 12.30 w ogrodzie przy domu parafialnym artyści, ludzie kultury i rodziny będą odczytywać wybrany przez siebie fragment z Ewangelii św. Łukasza i dzielić się świadectwami.

Narodowe Czytanie Pisma Świętego po raz 6.

Inspiracją do zorganizowania Narodowego Czytania Pisma Świętego stały się obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Co roku akcja przebiega pod innym hasłem. Celem inicjatywy jest ukazywanie Pisma Świętego jako uniwersalnego tekstu kultury, który jest zbiorem motywów, symboli i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej.

ja

Czytaj także:

18 lat w Unii Europejskiej. "To, że krytykujemy UE, nie oznacza, że chcemy z niej wyjść"

Poległy pilot to nie "Duch z Kijowa". Siły powietrzne Ukrainy ujawniły, kto nim jest

Premier: Odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem

Majówka 2022 - Polacy tną wydatki. Na czym najbardziej oszczędzamy?
Lubię to! Skomentuj91 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo