Wizyta przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Ukrainie i w Polsce

Nancy Pelosi i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Kojowie, fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
Nancy Pelosi i Wołodymyr Zełenski podczas spotkania w Kojowie, fot. PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE
"Nasza delegacja udała się do Kijowa, aby przekazać całemu światu jednoznaczne i dobitne przesłanie: Ameryka stoi mocno po stronie Ukrainy - oświadczyła przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi po powrocie z Ukrainy.

Delegacja Kongresu USA w Polsce i Ukrainie

Wizyta ta jest pierwszą oficjalną wizytą delegacji Kongresu USA na Ukrainie po inwazji Rosji.  Pełna delegacja, w skład której wchodzą Przewodniczący Jim McGovern, Przewodniczący Gregory Meeks, Przewodniczący Adam Schiff, Kongresmenka Barbara Lee, Kongresmen Bill Keating i Kongresmen Jason Crow, będzie kontynuować podróż po południowo-wschodniej Polsce i Warszawie.

Przewodnicząca Izby Reprezentantów USA w Rzeszowie

- Stoimy ramię w ramię z Ukrainą i będziemy stali do momentu, w którym wygra Ukraina. Stoimy z naszymi sojusznikami z NATO - podkreśliła podczas niedzielnej konferencji w Rzeszowie szefowa Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi.

Jak mówiła, delegacja amerykańskiego Kongresu miała okazję "i honor spotkać się wczoraj z prezydentem Ukrainy" Wołodymyrem Zełeńskim. Wyjaśniła, że rozmowy dotyczyły takich tematów, jak bezpieczeństwo, kwestia wsparcia humanitarnego, wsparcia gospodarczego i odbudowy Ukrainy po zwycięstwie.

- Chcemy przekazać jasne przesłanie: jedność Kongresu Stanów Zjednoczonych - mówiła przedstawicielka amerykańskich władz. Dodała, że Amerykanie doceniają przywództwo ukraińskiego prezydenta, "podziwiają Ukraińców, którzy są bohaterami".

Podkreśliła, że USA w dalszym ciągu angażują się wraz z Polską w pomoc Ukrainie. - Będziemy dziękować polskiemu rządowi za gościnność dla uchodźców oraz rozmawiać (...), co jeszcze możemy zrobić, co należy zrobić - przekazała. Dodała, że to było również tematem jej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim.

Pelosi mówiła o "głębszym zrozumieniu" obecnej sytuacji związanej z wojną na Ukrainie, oraz jakie działania należy jeszcze podjąć. "Doceniamy coraz bardziej tych, którzy walczą" - stwierdziła. - Chcemy, żeby jak najszybciej nastąpiło rozwiązanie (konfliktu), stąd inicjatywa prezydenta (Joe - PAP) Bidena, która została poddana pod dyskusję Parlamentu - mówiła Pelosi.

Spotkanie Pelosi z Zełenskim w Kijowie

Nancy Pelosi, przebywająca w Rzeszowie, spotkała się wcześniej w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją. Podczas rozmów Pelosi, ze swej strony, przekazała podziękowania Ukraińcom za prowadzenie wojny o wolność.


"Spotkanie z przewodniczącą Izby Reprezentantów Kongresu Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi w Kijowie. Stany Zjednoczone są liderem potężnego wsparcia dla Ukrainy w walce z agresją Rosji. Dziękujemy za pomoc w ochronie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa!" - napisał Zełenski na Facebooku.

Podczas rozmów Pelosi ze swej strony również podziękowała Ukraińcom prowadzenie wojny o wolność.

- Jesteśmy tu po to, żeby podziękować za waszą walkę o wolność. Jesteście granicą wolności i walczycie o (nas) wszystkich. Naszym zobowiązaniem jest być z wami do czasu, aż ta walka nie zostanie zakończona - zadeklarowała przewodnicząca Izby Reprezentantów.

Obietnica dodatkowego wsparcia dla Ukrainy od USA

Delegacja wróciła już z Kijowa i przebywa w Rzeszowie, skąd wydano oświadczenie.

"Nasze spotkanie z prezydentem Zełenskim rozpoczęło się od podziękowania Stanom Zjednoczonym za znaczącą pomoc, jakiej udzieliliśmy. Przekazał on wyraźną potrzebę dalszej pomocy Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki i pomocy humanitarnej w celu zaradzenia niszczycielskim stratom ludzkim, jakie poniósł naród ukraiński w wyniku diabolicznej inwazji Putina - a nasza delegacja z dumą przekazała wiadomość, że dodatkowe wsparcie amerykańskie jest w drodze, ponieważ pracujemy nad przekształceniem silnego wniosku prezydenta Bidena o finansowanie w pakiet legislacyjny. Nasza delegacja przekazała Prezydentowi Zełenskiemu wyrazy szacunku i wdzięczności za jego przywództwo oraz podziw dla narodu ukraińskiego za jego odwagę w walce z rosyjską opresją" - czytamy na stronie przewodniczącej Izby Reprezentantów USA.

Jutro spotkanie Pelosi z Dudą

Jutro z Nancy Pelosi spotka się prezydent Andrzej Duda. Z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych ma też w poniedziałek rozmawiać marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

"Nasza delegacja będzie teraz kontynuować podróż do Polski, gdzie spotka się z Prezydentem Andrzejem Dudą i wysokimi urzędnikami. Cieszymy się, że będziemy mogli podziękować naszym polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłki humanitarne. Z dumą przekażemy wdzięczność Ameryki za pracę członków amerykańskich sił zbrojnych, dyplomatów i innych przywódców cywilnych w Polsce. Kiedy wrócimy do Stanów Zjednoczonych, będziemy lepiej poinformowani, głęboko zainspirowani i gotowi do zrobienia wszystkiego, co konieczne, aby pomóc narodowi ukraińskiemu w obronie demokracji dla swojego narodu i dla świata" - czytamy w oświadczeniu szefowej Izby Reprezentantów USA.

ja

Czytaj także:

Biden żartował na spotkaniu z dziennikarzami. Który dowcip najśmieszniejszy?

Posłanka Razem apeluje o ustawowy zakaz promocji na alkohol. Wywołała burzę

Ambasador Ukrainy w Berlinie: Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła

Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Minister Czarnek zachęca do udziałuLubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka