Rocznica urodzin gen. Andersa i bitwy o Monte Cassino. Uroczyste obchody we Włoszech

We włoskiej miejscowości Cassino upamiętniono w środę generała Władysława Andersa z okazji 130. rocznicy jego urodzin, a także 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino. (fot. PAP/Albert Zawada)
We włoskiej miejscowości Cassino upamiętniono w środę generała Władysława Andersa z okazji 130. rocznicy jego urodzin, a także 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino. (fot. PAP/Albert Zawada)
W środę we włoskim miasteczku Cassino ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego wraz z przedstawicielami rządu i dyplomacji upamiętnili generała Władysława Andersa. — Był kochany i podziwiany przez swoich żołnierzy, którzy jednocześnie byli mu bezgranicznie oddani — oznajmił Piotr Gliński, wicepremier, szef MKiDN.

Gliński: miejmy otwarte oczy i umysły

Przed rozpoczęciem trekkingu szlakiem historycznym bitwy o Monte Cassino wicepremier Piotr Gliński zaapelował o "otwarte oczy i umysły".

— Dziś na tej trasie miejmy otwarte oczy i umysły - nie tylko na piękno przyrody, ale także na ślady historii i lekcję, która z niej płynie. Nie będzie to łatwa droga w wielu znaczeniach tego słowa, bo pamiętajmy, że ten heroizm, ta gotowość poświęcenia życia za Ojczyznę jest wciąż, niestety, aktualny. Dzięki temu heroizmowi żyją narody, potrafią się bronić, potrafią walczyć o swoją tożsamość, kulturę i potrafią także tak wspaniale współpracować, jak dzisiaj Polacy i Włosi — zaznaczył Gliński.

Minister kultury podkreślił, że najważniejsze jest to, iż "wytyczenie tego szlaku historycznego, spotkania na trasie będą miały wpływ na rozpowszechnienie wiedzy o tej bitwie, bohaterstwie polskich żołnierzy w walce o wolność waszą i naszą".

— Jestem przekonany, że dzisiejszy trekking będzie symbolem wspólnego wysiłku i współpracy oraz stanie się punktem odniesienia dla kolejnych inicjatyw związanych z upamiętnieniem bitwy o Monte Cassino i jej znaczenia dla losów II wojny światowej — mówił minister.

W uroczystym rozpoczęciu Szlaku historycznego bitwy o Monte Cassino uczestniczyli m.in. szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, kawaler Orderu Krzyża Wojskowego gen. Rajmund Andrzejczak oraz gen. broni Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych wiceprezes PFN Michał Góras, burmistrz Cassino Enzo Salera oraz ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders.

Szlak turystyczny bitwy o Monte Cassino

Delegacja wyruszyła szlakiem walk polskich żołnierzy do wzgórza 593, gdzie znajduje się pomnik 3. Dywizji Strzelców Karpackich. Tam przewidziana jest meta trekkingu.

Pierwszą tablicę ulokowano w centrum Cassino. Oddaje ona hołd cywilnym ofiarom walk i poświęcona jest hekatombie miasta. Podczas walk o wzgórze Cassino, leżące u stóp masywu, zostało zburzone, a w wyniku nalotów życie straciło wielu mieszkańców. Ci, którzy przeżyli zaznali potwornego okrucieństwa.

Kolejne tablice znajdują się: przy korycie rzeki Rapido, której forsowanie pochłonęło życie wielu alianckich żołnierzy, w miejscu wyjściowych alianckich pozycji do ataku na wzgórze oraz przy moście wyznaczającym linię graniczną między dwiema polskimi dywizjami. Z jednej strony nacierała 3. Dywizja Strzelców Karpackich, której głównym celem było zdobycie Wzgórza 593, a z drugiej 5. Kresowa Dywizja Piechoty, z zadaniem opanowania Wzgórza 575 i Wzgórza Sant’Angelo.

Oznaczone zostały też: Dom Sanitarny służący medykom i rannym amerykańskiej 34. Dywizji Piechoty, a potem 5. KDP i 4. Pułkowi Pancernemu "Skorpion"; Drogę Polskich Saperów – ścieżkę w skale przebudowaną przez polskich saperów, tak, aby mógł nią przejechać ciężki sprzęt i zaopatrzenie dla walczących, a także skład amunicji.

Kolejnymi miejscami, przy których zatrzymają się wędrujący szlakiem, są: Gardziel, wąski przesmyk między wzgórzami Głowa Węża i Widmo, gdzie 12 maja 1944 roku wybuchł na minie czołg ppor. Ludomira Białeckiego, a dziś stoi pomnik 4 PP; punkt wskazujący na Widmo i Wzgórze 575 zdobywane przez 5. KDP i Domek Doktora, kamienny budynek stanowiący punkt opatrunkowy żołnierzy 3. DSK.


RB


Czytaj dalej: Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura