Pracownica Coca-Coli kradła tajemnice handlowe firmy. Z więzienia długo nie wyjdzie

Chciała założyć w Chinach nową firmę produkującą powłoki wolne od BPA, fot. Pixabay
Chciała założyć w Chinach nową firmę produkującą powłoki wolne od BPA, fot. Pixabay
14 lat pozbawienia wolności i grzywna w wysokości 200 tysięcy dolarów - taką karę sąd federalny w Greeneville w stanie Tennessee wymierzył 59-letniej Xiaorong You. Oskarżono ją o szpiegostwo gospodarcze i wykradanie tajemnic handlowych.

Szpiegowała pracując m.in. w The Coca-Cola Company

Zgodnie z dokumentami sądowymi i dowodami przedstawionymi na rozprawie, You ukradła cenne tajemnice handlowe związane z recepturami na powłoki wolne od bisfenolu A (BPA-free) stosowane wewnątrz puszek do napojów. Uzyskała dostęp do tych tajemnic handlowych podczas pracy w The Coca-Cola Company w Atlancie, oraz Eastman Chemical Company w Kingsport. Skradzione tajemnice handlowe należały do największych firm chemicznych i produkujących powłoki, w tym Akzo-Nobel, BASF, Dow Chemical, PPG, Toyochem, Sherwin Williams i Eastman Chemical Company, a ich opracowanie kosztowało prawie 120 milionów dolarów.

Sprawa dotyczy lat 2012 - 2018, kiedy You była zatrudniona na stanowisku głównego inżyniera ds. globalnych badań w firmie Coca-Cola, która miała podpisane umowy z wieloma firmami na prowadzenie badań i rozwoju, testowanie, analizę i przegląd różnych technologii wolnych od BPA, a następnie pełniła funkcję kierownika ds. rozwoju zastosowań opakowań w Eastman Chemical Company w Kingsport. W obu przypadkach była ona jednym z wąskiej grupy pracowników mających dostęp do tajemnic handlowych dotyczących BPA.

Kradła tajemnice handlowe, pomagał jej chiński rząd

Te informacje były jej potrzebne, aby założyć w Chinach nową firmę produkującą powłoki wolne od BPA. You i jej chiński partner korporacyjny, Weihai Jinhong Group, otrzymali miliony dolarów dotacji od rządu chińskiego na wsparcie działalności. 

- Jak wykazały dowody w procesie, oskarżona ukradła cenne tajemnice handlowe i zamierzała wykorzystać je nie tylko na korzyść zagranicznej firmy, ale również rządu Chin - powiedział asystent prokuratora generalnego Matthew G. Olsen z Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Departamentu Sprawiedliwości. 

Czytaj: Donald Tusk wydał oświadczenie ws. prywatyzacji Lotosu. Obszerne wyjaśnienia

- Kiedy firmy inwestują ogromne ilości czasu i pieniędzy w rozwój światowej klasy technologii, tylko po to, aby te technologie zostały skradzione, skutki są druzgocące - powiedział Asystent Prokuratora Generalnego Kenneth A. Polite Jr. z Wydziału Kryminalnego Departamentu Sprawiedliwości.

- W tym przypadku oskarżona zamierzała wzbogacić nie tylko siebie i swoich partnerów z Chin, ale także rząd Chin. Przestępstwa takie jak popełnione przez oskarżoną zagrażają zarówno poszkodowanym firmom, jak i bezpieczeństwu ekonomicznemu całego kraju. Ta sprawa powinna być ostrzeżeniem dla osób, którym powierzono cenne tajemnice handlowe: jeśli złamiesz prawo, zostaniesz ukarany - dodał. 

Co to jest BPA

Bisfenol A (BPA) to związek chemiczny z rodziny fenoli. Jest to związek, który znalazł zastosowanie w produkcji tworzyw sztucznych. Stosuje się go powszechnie do produkcji: butelek PET, pojemników na żywność, puszek aluminiowych, papieru termicznego do paragonów, płyt CD, zabawek. BPA jest nierozpuszczalny w wodzie, przenika natomiast i rozpuszcza się w tłuszczach. W przypadku puszek czy innych pojemników na żywność i napoje, używano go aby zminimalizować utratę smaku i zapobiec korozji pojemnika lub wchodzeniu w reakcję z zawartą w nim żywnością lub napojami.

Wdychanie BPA może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych, bisfenol A może wywoływać alergie kontaktowe skóry. Narażenie na plastik BPA powiązane jest z większym ryzykiem rozwoju cukrzycy, otyłości, zespołu metabolicznego. Dowodzi się związku z rakiem piersi, otyłością, astmą u dzieci, a nawet niepłodnością.

Ze względu na wykryte potencjalne zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie ze sobą BPA, firmy zaczęły szukać alternatywnych rozwiązań, które nie zawierają tego związku. Jak zeznali na rozprawie świadkowie z firm chemicznych i zajmujących się powlekaniem, opracowanie alternatywnych rozwiązań wolnych od BPA było bardzo złożonym, kosztownym i czasochłonnym procesem.

ja

Czytaj także:

Francja zapewnia o dostawach broni na Ukrainę. Macron próbuje załagodzić spór z Zełenskim?

Ktoś celowo rozbił Boeinga 737-800. Sensacyjne ustalenia śledczych

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Na Warmii i Mazurach rozpoczną się testy programu

Odszkodowania za powikłania po szczepionkach. Kwoty robią wrażenie

Senator PiS: masło wcale nie jest drogie. Jego słowa o inflacji wprawiają w osłupienie

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka