Odszkodowania za powikłania po szczepionkach. Kwoty robią wrażenie

Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 100 tys. zł odszkodowania. Fot. gov.pl
Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 100 tys. zł odszkodowania. Fot. gov.pl
Od trzech miesięcy działa fundusz, z którego płyną odszkodowania za komplikacje po szczepieniu. W sumie wypłacono już ok. 700 tys. zł. - przyznał rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Komu należy się odszkodowanie?

- Najwyższa dotychczas kwota wypłacona jednemu pacjentowi to 87 tys. zł - powiedział Chmielowiec w wywiadzie opublikowanym w środę w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Zgodnie z przepisami odszkodowanie należy się w przypadku wystąpienia skutku ubocznego szczepienia (wymienionego w charakterystyce produktu leczniczego danej szczepionki), który spowodował hospitalizację przez co najmniej 14 dni albo w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.

Wysokość odszkodowania określa Rzecznik Praw Pacjenta. - Już teraz wiadomo, że co najmniej 40 osób otrzyma odszkodowanie – pieniądze wpłyną na konto pacjentów – poinformował Chmielowiec.

Biuro rzecznika zasypały wnioski

Jak dodał, w ciągu tych 3 miesięcy wpłynęło aż 880 wniosków - to czterokrotnie więcej niż się spodziewano. - Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 – negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – mówił.

Wyjaśnił, że "z tych 40 spraw – 20 to są wstrząsy anafilaktyczne, a 20 sprawy poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni, i to jest m.in. zespół Guillain-Barré". Dochodzi wtedy do porażenia nerwowego i wśród łagodniejszych objawów są bóle mięśni, drętwienia i niedowład, co u części pacjentów jest niestety nieodwracalne.

Ile maksymalnie można dostać?

Wysokość świadczenia kompensacyjnego zależy od długości okresu hospitalizacji. Na przykład w przypadku pobytu na SOR w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego – 3 tys. zł, ale już gdy po wstrząsie nastąpił pobyt w szpitalu będzie to kwota 10 tys. zł. Natomiast w przypadku hospitalizacji trwającej od 14 dni do 30 dni wypłata wyniesie od 10 tys. zł do 20 tys. zł. Elementem świadczenia mogą być także koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po wypisaniu ze szpitala – do 10 tys. zł.

- Liczą się pobyt w szpitalu i zabiegi, które miały tam miejsce, a także dodatkowe koszty związane z późniejszym leczeniem. Przy czym maksymalne odszkodowanie na jedną osobę to 100 tys. zł. Najwyższa dotychczas wypłacona kwota to 87 tys. W sumie to ok. 700 tys. zł – podał rzecznik praw pacjenta.

Jak składać wniosek o odszkodowanie za NOP

Wniosek można złożyć w formie tradycyjnej bądź elektronicznej. Musi być złożony w terminie roku od ostatniego dnia pobytu w szpitalu czy na obserwacji i nie później niż po upływie 5 lat od szczepienia.

Przy składaniu wniosku o odszkodowanie trzeba wnieść opłatę w wysokości 200 zł na rachunek bankowy Funduszu Kompensacyjnego. Kwota ta będzie zwracana, jeśli świadczenie zostanie przyznane. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku.

ja

Czytaj także:

Ogromne zmiany w PiS. Kaczyński robi porządki i wprowadza nowe zasady

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO. "Historyczny moment"

Senator PiS: masło wcale nie jest drogie. Jego słowa o inflacji wprawiają w osłupienie

Rusza nabór do nowego rodzaju służby wojskowej. Można nieźle zarobić, a to nie wszystko

Niespodzianka dla kierowców, zaoszczędzą mnóstwo czasu. Nowe drogi na wakacje
Lubię to! Skomentuj31 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości