Amerykanie dodzwonili się do zausznika Putina. Tajna rozmowa

Mark Milley i Walerij Gierasimow w 2019 roku. Fot. Wikipedia
Mark Milley i Walerij Gierasimow w 2019 roku. Fot. Wikipedia
Amerykańskie wojsko poinformowało, że generał Mark Milley dodzwonił się do rosyjskiego generała Walerija Gierasimowa. Głównym tematem czwartkowej rozmowy telefonicznej była wojna na Ukrainie.

"Dowódcy wojskowi omówili kilka budzących obawy kwestii związanych z bezpieczeństwem i zgodzili się na utrzymanie otwartych linii komunikacyjnych" – poinformował rzecznik Milleya. "Zgodnie z dotychczasową praktyką, szczegóły ich rozmowy będą utrzymywane w tajemnicy" – dodał.

Pierwsza rozmowa generałów od początku inwazji 

O rozmowie poinformowała także agencja RIA, powołując się na komunikat rosyjskiego ministerstwa obrony. "19 maja z inicjatywy strony amerykańskiej szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji – pierwszy zastępca ministra obrony Federacji Rosyjskiej generał Walerij Gierasimow oraz przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA Mark Milley rozmawiali telefonicznie" - napisano w komunikacie i dodano, że omówiono szereg kwestii "ogólnego zainteresowania", w tym sytuację na Ukrainie i w Rosji.

Milley i Gierasimow rozmawiali ze sobą po raz pierwszy od 11 lutego, a więc z czasów jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę.

Rosjanie znowu chcą rozmawiać z Amerykanami 

Czwartkowa rozmowa odbyła się sześć dni po telefonicznej rozmowie ministra obrony USA Lloyda Austina z rosyjskim ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Amerykanin wezwał wówczas swojego odpowiednika w Moskwie do natychmiastowego wstrzymania ognia na Ukrainie.

Według rzecznika Pentagonu Johna Kirby'ego Austin w czasie rozmowy podkreślił znaczenie utrzymania linii komunikacyjnych między USA i Rosją.

Amerykańskie media podkreślały wówczas, że rozmowa Austina z Szojgu zakończyła długi okres, w którym przywódcy Rosji wielokrotnie odmawiali kontaktów ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami.

CNN przypominała słowa Kirby'ego z 24 marca, który mówił, iż Austin i Milley "poszukiwali i nadal szukają" sposobów na skontaktowanie się z Szojgu i Gierasimowem, ale Rosjanie "jak dotąd odmówili zaangażowania w rozmowy".

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj21 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka