Nie wierzymy w moc sankcji, wojna potrwa długo. Polacy o sytuacji na Ukrainie

Rosjanie na Ukrainie. "Z" - symbol wojsk okupanta.
Rosjanie na Ukrainie. "Z" - symbol wojsk okupanta.
Wojna może potrwać wiele lat, a spora część respondentów wskazuje na możliwość poświęcenia Ukrainy na rzecz interesów najważniejszych państw zachodu - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Pracownia zapytała ankietowanych o przyszłość wojny na Ukrainie, gdy Rosja "konsekwentnie realizuje swe cele" na południu kraju. Większość z nas jest pesymistycznie nastawiona. Aż 48,4 proc. respondentów uznało, że czeka nas długotrwały konflikt, który w dodatku będzie wyniszczający dla Ukrainy, ale także dla krajów Unii Europejskiej. 

Czytaj: 

Ile będziemy płacić za węgiel? Najnowsze deklaracje minister Moskwy w obliczu drożyzny

Macron, Scholz i Draghi będą w Kijowie. Termin wizyty jest nieprzypadkowy

Ukraina ma nowego ambasadora w Polsce. Kim jest Wasyl Zwarycz?

Wśród odpowiadających 61 proc. wyborców jest niezdecydowanych, kogo poprze w wyborach i wyraziło przekonanie, że czeka nas długotrwała wojna. Tak samo sądzi 51 proc. zwolenników opozycji i 36 proc. wśród elektoratu PiS. Pesymistami są głównie młodzi - 71 proc. z nich uważa, że czeka nas długotrwała wojna.  

Mały odsetek wierzy w skuteczność sankcji

20,8 proc. respondentów jest przekonanych, że bez zdecydowanej pomocy Unii Europejskiej zwycięstwo Ukrainy nad Rosją nie jest możliwe. „Kraje UE dogadają się z Putinem i poświęcą Ukrainę dla swoich interesów” - tak ogółem stwierdziło 17,9 proc. ankietowanych. Z podziału na preferencje partyjne wynika, że to 25 proc. wyborców PiS, 17 proc. zwolenników opozycji i 6 proc. niezdecydowanych. Największy brak zaufania do Unii Europejskiej występuje w grupie 40–49 lat (to 33 proc.), przeważnie prawicowej, zamieszkałej w średniej wielkości miastach.

Tylko 6,6 proc. wierzy w skuteczną moc sankcji - na tyle, by załamały plany wojenne Władimira Putina i doprowadziły Rosję do klęski. 

GW

Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka