Wybitna zawodniczka u Jastrzębowskiego: „Chcemy wykluczać rosyjskich sportowców”

Iwona Niedźwiedź w programie Sławomira Jastrzębowskiego For. arch.
Iwona Niedźwiedź w programie Sławomira Jastrzębowskiego For. arch.
W sprawach startu rosyjskich sportowców w turniejach międzynarodowych konieczne są stanowiska zerojedynkowe, jak Kliczki – zadeklarowała Iwona Niedźwiedź. Była reprezentantka Polski w piłce ręcznej, dziś rzeczniczka I Europejskiego Kongresu Sportu, który już niebawem – w dniach 18-20 października odbędzie się w Zakopanem – była gościem Sławomira Jastrzębowskiego.

Iwona Niedźwiedź to wybitna polska sporstmenka, była rozgrywająca reprezentacji Polski w piłce ręcznej, z drużyną narodową dwa razy – w 2013 i 2015 roku zajęła czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata. Teraz jest rzecznikiem prasowym I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. (dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Znaczenie kongresu, a także wykluczenie rosyjskich sportowców z zawodów międzynarodowych oraz problemy kobiet, uprawiających profesjonalny sport to niektóre z tematów poruszonych w programie Jastrzębowski wyciska.

Przyda się gruby zeszyt na autografy

Iwona Niedźwiedź była gościem Sławomira Jastrzębowskiego. Opowiadała o znaczeniu Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. „Ja myślę, że żyjemy w czasach, gdy pandemia odbiła się na ludzkości. Ale także na turystyce i sporcie. To, co się stało w lutym za naszą wschodnią granicą również miało ogromny wpływ na sport i turystykę. Dlatego to najlepszy czas, żeby siąść i porozmawiać na temat tego, jak sytuację sportu poprawić. Poza tym swoje kongresy ma biznes, gospodarka, inne dziedziny, dlaczego nie ma mieć ich sport?” – przekonywała była reprezentantka Polski w piłce ręcznej. Gośćmi kongresu będą przedstawiciele władz, działacze sportowi. Także znani sportowcy, Sławomir Szmal, były bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej, medalistka olimpijska Małgorzata Andrejczyk i wielu innych. „Trzeba mieć gruby zeszyt na autografy” - radzi Niedźwiedź.

Rosyjscy sportowcy. „Konieczne zerojedynkowe stanowisko znanych w sporcie”

Jednym z tematów zbliżającego się kongresu, była kwestia obecności rosyjskich sportowców na światowych arenach. Skandal wywołała decyzja Światowej Organizacji Bokserskiej IBA, która rosyjskim bokserom pozwoliła na występ pod własną flagą. Sławomir Jastrzębowski przypomniał słowa Władimira Kliczki: „Czy można znokautować siebie samego? Tak! IBA jest przykładem. IBA robi z siebie głupka przed całym światem, depcząc wartości humanistyczne i uniwersalne. Boks zasługuje na coś lepszego. Co za wstyd”. – w ten sposób młodszy z braci Kliczko skomentował decyzję IBA o przywróceniu rosyjskich sportowców do rozgrywek w barwach i pod flagą. Iwona Niedźwiedź stwierdziła, że podoba jej się ta wypowiedź. Że to ważne, by znane nazwiska w sporcie zajmowały zerojedynkowe stanowisko. Jak przyznała w sportach zespołowych, gdzie obowiązują kontrakty, jest to trudniejsze. Przypomniała, że zagraniczni sportowcy ściągani do danego klubu często mają status gwiazdy. Stąd dla działaczy, dla których liczy się wynik, decyzja o wykluczeniu rosyjskiego sportowca, który prezentuje wysoki poziom sportowy, może być trudna. Jednocześnie nie ma wątpliwości: „My chcemy wykluczać rosyjskich sportowców” – jednoznacznie zadeklarowała była wybitna szczypiornistka. Podkreśliła też jednak, że istotne jest tu stanowisko federacji różnych dyscyplin, polskich i międzynarodowych. Wypracowanie wspólnego stanowiska. „Właśnie temu służyć ma też ten kongres” – podkreśliła. Temat rosyjskich sportowców będzie tematem jednego z paneli podczas Kongresu.

Ograniczona możliwość ciąż, dysproporcje zarobków – problemy sportu kobiet

Iwona Niedźwiedź, pytana o pozostałe tematy poruszane podczas kongresu podkreśliła, że obok roli sportu w czasie inwazji na Ukrainę bardzo ważnym będzie blok dotyczący budowy marki osobistej w sporcie. Będą tematy dotyczące sportu niepełnosprawnych. „Ten, który jest mi najbliższym jest moim oczkiem w głowie, jest panel dotyczący sportu kobiet” – powiedziała Iwona Niedźwiedź.

Jak podkreśliła, problemem, z którym borykają się sportsmenki, jest regulacja ciąż w kontraktach. „Czyli nie wolno Wam zachodzić w ciążę w pewnym momencie?” - doprecyzowywał Sławomir Jastrzębowski. „Myślę, że jest to bardzo utrudnione jeśli uprawia się profesjonalny sport, a ktoś te dzieci musi rodzić”.

Jak podkreśliła Iwona Niedźwiedź, są trzy podstawowe problemy kobiet uprawiających sport – wspomniana kwestia ciąż, dysproporcje w zarobkach kobiet i mężczyzn, wreszcie atrakcyjność kobiecego sportu. Wiele osób tłumaczy niższe zarobki mniejszą atrakcyjnością sportu kobiet. „Doskonale wiemy, że temat jest trudny, chcemy zobaczyć jak do tego podchodzą kobiety - sportsmenki i działacze” – przekonywała Iwona Niedźwiedź.

Trzy dni w Zakopanem

I Europejski Kongres Sportu odbędzie się w Zakopanem, w dniach 18-20 października. Jak informują organizatorzy, będzie okazją do spotkania najważniejszych postaci polskiego i europejskiego sportu. W trakcie trzech październikowych dni uczestnicy wydarzenia – sportowcy, trenerzy, działacze, dziennikarze i politycy odpowiedzialni za polski sport i turystykę będą dyskutować o najważniejszych problemach, wyzwaniach i szansach jak rysują się tych dziedzinach. Partnerem I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki jest Salon24.pl.

Przeczytaj też:

Wyjątkowi goście I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki

Awaria sieci kolejowej w Niemczech. To wynik sabotażu


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka