Dmitrij Miedwiediew i Maria Zacharowa poszukiwani listami gończymi przez SBU.
Dmitrij Miedwiediew i Maria Zacharowa poszukiwani listami gończymi przez SBU.

Dmitrij Miedwiediew i Maria Zacharowa poszukiwani listami gończymi

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 19
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozesłała list gończy za Dmitrijem Miedwiediewem, wiceszefem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, który wielokrotnie wzywał do zniszczenia Ukrainy. Na liście SBU jest również rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Miedwiediew wzywał do unicestwienia Ukrainy

Miedwiediew jest oskarżany o „zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, dokonany przez przedstawiciela władz” - powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na bazę danych MSW w Kijowie.

Miedwiediew, obecnie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, a w przeszłości przez jedną kadencję prezydent Rosji, wzywał m.in. do „unicestwienia” Ukrainy oraz groził zastosowaniem broni jądrowej.

Reakcja Niemiec na rosyjskie ataki rakietowe. Dostarczą wyrzutnie do obrony Kijowa

Zacharowa na liście "most wanted"

Na liście poszukiwanych jest również rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji. Władze w Kijowie zarzucają Zacharowej „zamach na integralność terytorialną i nietykalność Ukrainy, który doprowadził do śmierci ludzi i innych ciężkich następstw”.

Lista jest dłuższa

Jak informuje rosyjski portal Meduza na liście poszukiwanych przez SBU znaleźć można także rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, sekretarza Rady Bezpieczeństwa Nikołaja Patruszewa, dyrektora FSB Aleksandra Bortnikowa, ministra spraw wewnętrznych Władimira Kołokołcewa, szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Siergieja Naryszkina, rzecznika Ministerstwa Obrony Igora Konaszenkowa i innych.

Łącznie na liście znalazło się około 700 przedstawicieli władz rosyjskich, w tym deputowanych, senatorów, urzędników wojskowych i cywilnych oraz członków Rady Bezpieczeństwa. Jak się okazuje, w bazie nie ma Władimira Putina.

Szef rosyjskiego komitetu śledczego Aleksander Bastrykin zapowiedział sprawę karną przeciwko ukraińskim urzędnikom w związku z „nielegalnym ściganiem Miedwiediewa oraz ponad 700 rosyjskich urzędników".

ja

Czytaj także:

"Baltic Pipe może stać może stać się celem działań rosyjskich"

Szef białoruskiego MON grozi Polsce. "Zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo"

"Putin won!". Protest przed ambasadą rosyjską w Warszawie

Obajtek o głosowaniu akcjonariuszy PGNiG: Budujemy zdywersyfikowaną grupę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka