Rosjanie zaatakowali własną elektrownię w Biełgorodzie. Źródło: Twitter/Liveuamap
Rosjanie zaatakowali własną elektrownię w Biełgorodzie. Źródło: Twitter/Liveuamap

Rosjanie chcieli zbombardować Ukraińców. Uderzyli we własną elektrownię [WIDEO]

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
W sieci co chwila pojawiają się filmiki ukazujące niepowodzenia rosyjskiej armii. I w tym przypadku jest podobnie. W piątek wieczorem opublikowano wideo okazujące nieudany atak rakietowy armii Putina. Przez pomyłkę Rosjanie zaatakowali samych siebie.

"Rosjanie gaszą sobie światło" 

Opublikowane w piątek wieczorem nagrania ukazują nieudany atak rakietowy. Pierwotnie rakiety miały spaść na Charków, ale coś poszło nie tak... rakiety spadły na elektrownię w Biełgorodzie. W konsekwencji w mieście zgasło światło. 

Ukraińcy zniszczyli magazyn amunicji w Biełgorodzie 

W czwartek wieczorem w magazynie amunicji w miejscowości Oktiabrskij (obwód biełgorodzki) doszło do wybuchów. Władze regionu oskarżyły armię ukraińską o ostrzały, które spowodowały te eksplozje.

Jak podała rosyjska redakcja BBC News, wśród zabitych w eksplozji magazynu amunicji w rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, sąsiadującym z Ukrainą, są funkcjonariusze rosyjskiej gwardii narodowej (Rosgwardii). Nie podano jednak liczby ofiar. 

Zachód dostarczy systemy obrony powietrznej na Ukrainę 

Pierwsze dostawy zachodnich systemów obrony powietrznej, amerykańskich NASAMS i niemieckich IRIS-II, dotrą na Ukrainę jeszcze w październiku. Pomoże nam to w odpieraniu rosyjskich ataków rakietowych i nalotów dronów-kamikadze irańskiej produkcji – oznajmił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

W najbliższych tygodniach Amerykanie dostarczą Ukrainie pierwsze NASAMS-y. Nasi żołnierze już uczą się obsługi tego uzbrojenia, podobnie jak niemieckich systemów IRIS-II - powiadomił Reznikow, cytowany przez agencję Reutera i portal Hromadske.

"Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwanej grupą Ramstein, było historyczne, ponieważ zapadły na nim decyzje w sprawie zamknięcia nieba nad naszym krajem. Potrzeba nam zwłaszcza wzmocnienia sił obrony powietrznej" - napisał w środę na Twitterze szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, odnosząc się do zorganizowanego w tym dniu szóstego spotkania w formacie Ramstein, w którym wzięli udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, w tym członków UE i NATO.


Doradca głowy państwa zapowiedział, że Waszyngton ofiaruje Kijowowi "najnowsze systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej". Według Jermaka dostawy tego uzbrojenia miały być tematem niedawnych rozmów ukraińskich władz z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'm Sullivanem. Podobne doniesienia przekazał w środę również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Tego samego dnia prezydent Emmanuel Macron zadeklarował, że Francja dostarczy Ukrainie broń, radary i systemy przeciwlotnicze.

Również Hiszpania zapowiedziała w czwartek, że jeszcze 17 października dostarczy Ukrainie 4 przeciwlotnicze zestawy rakietowe HAWK.

MP

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka