Marsz Niepodległości. Co sądzą o nim Polacy? Bąkiewicz nie będzie zadowolony

Robert Bąkiewicz podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości. Fot. PAP
Robert Bąkiewicz podczas ubiegłorocznego Marszu Niepodległości. Fot. PAP
Prawie połowa Polaków uważa, że Marsz Niepodległości nie powinien przechodzić ulicami Warszawy 11 listopada - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski.

Marsz Niepodległości przejdzie ulicami Warszawy

11 listopada Marsz Niepodległości kolejny raz przejdzie ulicami Warszawy. Zgromadzenie od 2011 r. jest organizowane przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, którego prezesem jest Robert Bąkiewicz. W dotychczasowych edycjach marszu wzięło udział w sumie ponad milion osób. Tegoroczna edycja marszu odbędzie się pod hasłem "Silny naród, wielka Polska". Uczestnicy pokonają "tradycyjną trasę", czyli od ronda Dmowskiego do Stadionu Narodowego.

Sondaż: Polacy nie popierają wydarzenia Bąkiewicza

United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytał Polaków "czy 11 listopada ulicami Warszawy powinien przejść Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe pod wodzą Roberta Bąkiewicza". Okazało się, że niemal połowa respondentów odpowiedziała przecząco (47 proc.). Silny sprzeciw wyraziło 36,8 proc. badanych, a umiarkowany 10,2 proc.

Poparcie dla organizacji marszu wyraziło niewiele ponad 38 proc. respondentów (18,8 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak"; 19,6 proc. - "raczej tak"). 14,6 proc. badanych stwierdziło, że nie ma w tej kwestii jasnego zdania.

Zwolennicy PiS-u na tak, opozycji - na nie

Sondażownia sprawdziła także, jak sympatie polityczne przekładają się na poparcie dla Marszu Niepodległości. Tu aż 75 proc. elektoratu opozycji twierdzi, że impreza nie powinna mieć miejsca. Z kolei 70 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości opowiada się za tym, by impreza się odbyła.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-5 listopada 2022 r. metodami CATI i CAWI na próbie 1000 osób.

ja

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj152 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka