To już pewne, Demokraci mogą odetchnąć. Ta izba będzie ich

Kapitol w Stanach Zjednoczonych.
Kapitol w Stanach Zjednoczonych.
Partia Demokratyczna utrzyma większość w Senacie - wynika z najnowszych danych z USA. Catherine Cortez Masto obroniła swój mandat senatora z Nevady - podała agencja AP. Ważą się jeszcze losy większości w Izbie Reprezentantów. Tu można spodziewać się wygranej Partii Republikańskiej, którzy wedle symulacji mają 211 mandatów na potrzebnych 218.

Po podliczeniu wyników z 96 proc. komisji, Cortez Masto prowadzi nad Republikaninem Adamem Laxaltem o 0,5 p.p. (niemal 5 tys. głosów) i według amerykańskich mediów jest już pewna zwycięstwa w wyścigu. To była prokurator generalna Nevady, sprawuje swój mandat od 2016 r. i jest pierwszą kobietą o latynoskich korzeniach w tej izbie. Laxalt jest obecnym prokuratorem generalnym stanu. 

Niesamowita sytuacja w USA. Zderzyły się dwa samoloty [WIDEO]

Demokraci utrzymują większość w Senacie

Wygrana Demokratki oznacza, że jej partia będzie miała w nowym Kongresie co najmniej 50 głosów w 100-miejscowym Senacie, czyli tyle samo, ile mają również obecnie. To pozwoli jej na utrzymanie większości ze względu na to, że w przypadku remisów decydujący głos ma wiceprezydent, będący przewodniczącym izby.

Partia prezydenta Joe Bidena będzie miała szanse na zdobycie kolejnego mandatu, jeśli w drugiej turze wyborów w Georgii 6 grudnia zwycięży dotychczasowy senator Raphael Warnock. Demokrata wygrał swój pojedynek z byłą gwiazdą futbolu Herschelem Walkerem, ale nie zgromadził wymaganej liczby 50 proc. głosów. 

Biden zadowolony 

- Jest po prostu lepiej, im większa liczba Demokratów, tym lepiej - komentował Biden sukces swojej partii w wyborach połówkowych do Senatu, choć zastrzegł, że lepiej byłoby mieć 51 miejsc w Senacie. Prezydent USA dodał też, że nie może się doczekać współpracy z Partią Demokratyczną w nadchodzących latach. W kampanii wyborczej Biden wzywał do obrony demokracji, sugerując wprost, że jeśli wygrają Republikanie, to nastanie czas ogromnego kryzysu. 

Wciąż nie wiadomo natomiast, jaki będzie ostateczny rozkład sił w Izbie Reprezentantów. Zwycięzcy nie wyłoniono jeszcze w 20 z 435 wyścigów. Demokraci mają zapewnione 204 mandaty, zaś Republikanie - 211, podczas gdy do zdobycia większości potrzeba 218. Według prognozy telewizji NBC News, Republikanie są nieznacznymi faworytami, by przejąć kontrolę, ale z przewagą jedynie 3 mandatów.

Historyk odkrywa nieznane karty z życiorysu Michnika. "Są sprawy ciekawe i niewyjaśnione"


GW

Lubię to! Skomentuj80 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka