Najnowszy sondaż. PiS nie miałoby szans na sformowanie rządu

Według najnowszego sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM, najwięcej głosów w wyborach otrzymałoby PiS. Partia nie miałaby jednak samodzielnej większości. (fot. Twitter)
Według najnowszego sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM, najwięcej głosów w wyborach otrzymałoby PiS. Partia nie miałaby jednak samodzielnej większości. (fot. Twitter)
Z nowego sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że najwięcej głosów uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia ta nie zdobyłaby jednak na tyle głosów, by uzyskać samodzielną większość. Według badania rząd może sformować opozycja, a poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja.

PiS bez większości

— Choć partia Jarosława Kaczyńskiego jest na pierwszym miejscu z 34 proc. poparcia, to — jak wynika z przeliczenia mandatów zgodnie z kalkulatorem dr. hab. Jarosława Flisa — nie miałaby szans na sformowanie rządu. Otrzymałaby jedynie 192 mandatów przy 231 potrzebnych do rządowej większości. Cieszyć się może opozycja, której przewodzi KO — ma 26 proc.; za nią jest Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 14 proc., do tego 9 proc. ma Lewica i prawie 7 proc. ludowcy. Poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja — przekazuje  "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta wskazuje, że taki układ poparcia, w przeliczeniu na mandaty, dałby opozycji "bardzo stabilną większość aż 268 głosów, czyli o 37 więcej, niż trzeba do sformowania rządu".

— Jednocześnie opozycji zabrakłoby tylko ośmiu głosów do osiągnięcia progu kolejnej istotnej większości — trzech piątych, co pozwala odrzucać prezydenckie weta — zauważa.

Stabilna większość dla opozycji?

— Ogólne wyniki pokazują pewną stabilizację na politycznej scenie. Mimo objazdów Polski przez liderów wszystkich ugrupowań w prekampanijnym stylu od naszego poprzedniego badania we wrześniu PiS zyskał niespełna 2 pkt proc., a KO niecały jeden. Także o ok. 1 pkt proc. poszły w górę wyniki Lewicy czy Ludowców, a niemal 2 pkt proc. straciła Konfederacja. Żadna z korekt nie przekracza 3-proc. progu błędu — czytamy w "DGP".

— Także przeliczanie na mandaty wyników sondaży w ostatnich miesiącach potwierdza, że większe szanse na sformowanie gabinetu po wyborach ma obecna opozycja niż obóz rządzący. Choć PiS przy swoim wyniku przez cały czas zachowuje szanse na kolejną kadencję, o ile udałoby mu się zwiększyć poparcie o co najmniej kilka procent. W 2015 r. zdobył władzę, mając niespełna 38 proc., czemu sprzyjało to, że poza Sejmem znalazła się lewica, ale już w 2019 r. by rządzić samodzielnie, potrzebował 43,6 proc. — dodaje gazeta.

Sondaż United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF został wykonany w dniach 10-12 listopada na ogólnopolskiej próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). 

RB

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj53 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka