Zjednoczona Opozycja może wygrać z PiS. Źródło: PAP, flickr.com
Zjednoczona Opozycja może wygrać z PiS. Źródło: PAP, flickr.com

Zjednoczona Opozycja ma szansę wygrać z PiS. Nawet bez Lewicy

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" wynika, że gdyby wybory do Sejmu odbywały się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Opozycja (KO, Lewica, PSL i Polska 2050) dostałaby 50,62 proc. głosów, a Zjednoczona Prawica – 35,99 proc.

Sondaż na zlecenie gazety pokazuje dwa warianty wspólnego startu opozycji w wyborach parlamentarnych. W pierwszym wspólnie startują KO, Lewica, PSL i Polska 2050, a w drugim Lewica startuje osobno.

"Z sondaży przeprowadzonych dla "Super Expressu" wynika jasno: niezależnie od tego, czy partie stworzą zjednoczoną opozycję, czy też lewica wystartuje osobno, zwyciężają" – czytamy w środę w "SE".

Zjednoczona Opozycja pokonuje PiS

Zgodnie z wynikami sondażu w pierwszym wariancie Zjednoczona Opozycja zyskałaby 50,62 proc. głosów, Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Partia Republikańska) – 35,99 proc., a Konfederacja – 9,11 proc. Do Sejmu nie weszłyby Kukiz'15 – 1,8 proc. i Porozumienie – 0,98 proc. Na inną partię głosowałoby 1,51 proc. ankietowanych.

Zwycięstwo nawet bez Lewicy 

W drugim wariancie wspólnie startujące KO, Polska 2050 i PSL dostałyby 41,73 proc. poparcia, Zjednoczona Prawica – 35,31 proc., Konfederacja – 9,92 proc., a Lewica – 9,46 proc. Pod progiem wyborczym znalazłyby się Kukiz'15 (1,79 proc.) i Porozumienie (0,72 proc.). Na inną partię głos oddałoby 1,07 proc. badanych.

"Rekordowy wynik w dziejach Polski" 

Politolog prof. Rafał Chwedoruk komentujący sondaż dla "SE" twierdzi, że wyniki sondażu są dla PO "mocnym argumentem w rozmowach z innymi formacjami".

– W takim wypadku byłby to rekordowy wynik w dziejach Polski i absolutna gwarancja zwycięstwa. Nawet niezły wynik Konfederacji w tym sondażu, nie czyniłby z niej języczka u wagi i nie dawałby PiS jakiegokolwiek cienia szansy na sukces, bez względu na poziom poparcia dla samego PiS. To nie miałoby w tym momencie większego znaczenia – dodaje Chwedoruk dla SE. 

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka