Holenderski myśliwiec F-35. Źródło: commons.wikimedia.org
Holenderski myśliwiec F-35. Źródło: commons.wikimedia.org

Rosjanie prowokują nad Bałtykiem. F-35 znów w akcji

Redakcja Redakcja Bezpieczeństwo Narodowe Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Holenderskie myśliwce przechwyciły rosyjskie samoloty nad Bałtykiem. To nie pierwszy raz, kiedy wschodnie maszyny zbliżają się do polskiej przestrzeni powietrznej. Podobna sytuacja miała miejsce zaledwie kilkanaście dni temu.

Rosyjskie samoloty nad Morzem Bałtyckim 

Holenderskie F-35 stacjonujące w Polsce niedawno przechwyciły kolejne dwa rosyjskie samoloty w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim - informuje w czwartek Ministerstwo Obrony Narodowej. Dokładna data incydentu nie została podana, wiadomo jedynie, iż były to maszyny Ił-20.

To nie pierwszy taki incydent 

Poprzednie podobne zdarzenie miało miejsce w połowie lutego br.; wówczas myśliwce F-35 holenderskich sił lotniczych przechwyciły trzy rosyjskie samoloty, które zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO. Niderlandzkie F-35 przechwyciły rosyjski samolot Ił-20M, który leciał z dwoma myśliwcami Su-27.

– Będą sprawdzali czujność, będą weryfikowali spójność i jedność sojuszu transatlantyckiego – komentował wówczas incydent premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapewniał również, że "wszystkie procedury zadziałały". 

Holenderskie myśliwce w Polsce 

Od początku lutego w w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku stacjonuje osiem holenderskich myśliwców. Cztery z nich są rozmieszczone w celu monitorowania przestrzeni powietrznej NATO, natomiast pozostałe służą celom szkoleniowym, choć w razie potrzeby mogą być doraźnie wykorzystane. 

MP

Czytaj dalej: 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj8 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo