Inwestycja przyniesie 2500 nowych miejsc pracy. fot. materiały partnerskie
Inwestycja przyniesie 2500 nowych miejsc pracy. fot. materiały partnerskie

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna uwolniła swój potencjał w 2022 roku

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
2022 rok należał do Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. „INVEST-PARK” pod względem wartości nakładów inwestycyjnych i nowych miejsc pracy stał się liderem wśród wszystkich Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. WSSE w minionym roku pozyskało łącznie 27 inwestycji wartych przeszło 7,16 mld zł. Mimo popandemicznego okresu, w czasie gwałtownych przemian geopolitycznych, toczącej się wojny w Ukrainie i braku stabilnych cen nośników energii, WSSE okazała się najlepszą Strefą w Polsce pod względem deklarowanych nakładów inwestycyjnych. 

– Jubileusz WSSE zakończyliśmy rekordowym wynikiem w historii spółki - pozyskaliśmy łącznie 27 inwestycji wartych przeszło 7 miliardów zł. Przez ostatni rok nasz zespół sprawił, że „INVEST-PARK” nie jest już tylko jedną z najlepszy stref w Polsce - staliśmy się numerem jeden w skali całego kraju – podkreśla Prezes Zarządu WSSE Piotr Wojtyczka. 

image

Historyczna inwestycja

Mercedes zbuduje w Jaworze nową fabrykę samochodów elektrycznych. Będzie to inwestycja warta ponad miliard euro i przyniesie 2500 nowych miejsc pracy, tym samym stając się jedną z największych inwestycji w historii Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „INVEST-PARK”. Zakład będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie.

– Jest to jedna z największych w historii inwestycji Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jawor na Dolnym Śląsku stanie się częścią sieci produkcyjnej Mercedes Benz w Europie. To kamień milowy na drodze Mercedesa do osiągnięcia pełnej elektrycznej mobilności w segmencie aut dostawczych. Jesteśmy szczególnie dumni, że jako WSSE staliśmy się partnerem dla tak globalnej firmy – opowiada Prezes WSSE Piotr Wojtyczka. 

image

Lokalne Centra Biznesu oraz centrum szkoleniowe

Spółka w celu uzupełnienia swojego portfolio biznesowego stale podejmuje się realizacji dodatkowych przedsięwzięć inwestycyjnych. W lutym 2022 roku WSSE zainaugurowała program budowy hal produkcyjno-magazynowych zakładający budowę 7 nowoczesnych centrów biznesowych. Dwie hale (w tym pierwsza już otwarta przy ul. Villardczyków) powstaną w Wałbrzychu, kolejne dwie w Ząbkowicach Śląskich i Jaworzynie Śląskiej. Pozostałe zlokalizowano na terenie woj. opolskiego (Nysa i Brzeg) i woj. wielkopolskiego w Chociczy. Kolejne hale mają zostać oddane do użytku już pod koniec 2023 roku. 

Centrum Szkoleniowe INNOVATION PARK powstało w 2022 roku w hali przemysłowej Wałbrzyskiej Strefy, która mieści się w Wałbrzychu przy ulicy Villardczyków. W obiekcie znajdują się nowoczesne sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, przestrzeń przemysłowa i wystawiennicza oraz strefa VR wyposażona w sześć stanowisk do wirtualnej rzeczywistości. Dzięki goglom VR uczestnicy mogą przenieść się w realia nowoczesnych zakładów produkcyjnych i wczuć się w rolę operatorów maszyn i urządzeń przemysłowych. Linia szkoleniowa posłuży zatem przedsiębiorcom strefowym do wdrażania nowych pracowników oraz podnoszenia kompetencji już zatrudnionych, co ważne - bez konieczności angażowania w ten proces własnych zasobów sprzętowych, co bywa bardzo kosztowne.

– Jako Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna wsłuchujemy się w głosy inwestorów i kładziemy nacisk na innowacje — jedyny skuteczny sposób wyrwania Polski z pułapki średniego dochodu. Jako region nie chcemy oferować niskich kosztów pracy a wykwalifikowanych pracowników i zaawansowane produkty. Właśnie dlatego stworzyliśmy miejsce, w którym nauka spotka się z nowoczesną technologią, a edukacja z przedsiębiorczością — przestrzeń, która wpisze się w standardy i rozwinie trendy przemysłu 4.0  – mówi Prezes WSSE Piotr Wojtyczka.

image

Fundacja oraz działania CSR

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "INVEST-PARK" to nie tylko biznes, ale również jego społeczna odpowiedzialność. W ramach działań CSR podejmowanych przez Spółkę wspierane są akcje charytatywne, inicjatywy lokalnych społeczności i wydarzenia sportowe. Departament Komunikacji i CSR Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "INVEST-PARK", prowadzi intensywne działania pod szyldem „Invest Park Team" wspierając zarówno sportowców indywidualnych, jak i sport drużynowy, a także najważniejsze z punktu widzenia regionu - wydarzenia sportowe. W 2022 roku wsparcie otrzymało 113 podmiotów na ponad 640 232,06 złotych. 

Strefa Talentów — właśnie pod taką nazwą swoją społeczną działalność prowadzić będzie Fundacja Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nadrzędnym celem organizacji będzie budowanie kultury sprzyjającej odkrywaniu, rozwojowi i wspieraniu młodych talentów. Strefa Talentów to także przestrzeń dla inspirujących warsztatów, spotkań, wystaw i targów, a przede wszystkim — współpraca z nauczycielami i wsparcie rodziców w procesie kształtowania podopiecznych Fundacji. Fundacja ma budować świadomość mocnych stron i talentów wśród dzieci, ułatwiać młodym ludziom start w lepszą przyszłość i tym samym wejść na rynek pracy.

———

WSSE „INVEST-PARK” jest jedną z najprężniej działających specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Spółka, na co dzień, wspiera działalność ponad 260 krajowych i międzynarodowych przedsiębiorców zrzeszonych w Strefie, będąc również operatorem programu pomocowego „Polska Strefa Inwestycji” obejmującego południowo-zachodnią Polskę.

Trzeba podkreślić, że WSSE to nie tylko marki rozpoznawalne na całym świecie (np. Toyota, Mercedes Benz, Volkswagen, Faurecia). Ponad połowa firm, które tu zainwestowały reprezentuje polski kapitał, o dużym potencjale eksportowym i produktach, które znajdują uznanie w większości branż przemysłowych na świecie. Lokalni przedsiębiorcy z sukcesem eksportują wyroby produkowane w WSSE na praktycznie każdy kontynent.


Komentarze