Papież Jan Paweł II. Źródło: commons.wikimedia.org
Papież Jan Paweł II. Źródło: commons.wikimedia.org

Polacy oceniają działania Jana Pawła II ws. pedofilii wśród duchownych

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 2
Blisko połowa respondentów uważa, że Karol Wojtyła jako metropolita krakowski podjął wystarczające działania ws. nadużyć seksualnych - wynika z sondażu IBRiS dla Onetu. Reakcje respondentów są zgoła odmienne od głównej tezy postawionej w dokumencie "Franciszkańska 3" Marcina Gutowskiego. Dziennikarz stwierdził, że po emisji filmu nie można mówić, że polski papież nie wiedział o pedofilii wśród duchownych i że podjął skuteczne działania na rzecz walki z nią.

Poruszenie po dokumencie "Franciszkańska 3"

Kilkanaście dni temu stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego "Franciszkańska 3" poświęcony temu, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły. W reportażu pojawiły się również wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Dokument poruszył wielu Polaków. W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Zapowiedziano także wiele manifestacji sprzeciwu wobec "ataków na świętość papieża Jana Pawła II”. Pierwsza odbyła się w minioną sobotę, a kolejne zaplanowane są na 2 kwietnia, czyli w 18. rocznicę śmierci papieża.

Polacy zabrali głos ws. Karola Wojtyły

W poniedziałek opublikowano sondaż IBRIS dla Onetu, w którym respondenci odpowiedzieli na pytanie, czy Karol Wojtyła podjął wystarczające działania jako papież, a wcześniej jako kardynał, żeby przeciwdziałać seksualnym nadużyciom duchownych. 44,9 proc. badanych stwierdziło, że tak, a 26,7 proc. osób uważa przeciwnie. 29,1 proc. respondentów nie potrafiło udzielić odpowiedzi. 

Warto dodać, że dobre zdanie o działaniach papieża mają wyborcy PiS (73 proc. z całej grupy), a zaniechań Jana Pawła II dopatrują się przede wszystkim wyborcy opozycji (41 proc.). 

Co z autorytetem papieża?

Co ciekawe, aż 62,2 proc. osób stwierdziło, że informacje o tym, iż Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii w polskim Kościele nie podważają jego autorytetu. 26,7 proc. pytanych twierdzi przeciwnie, a 10,2 proc. nie ma zdania. 

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) dla Onetu w dniach 17-18 marca 2023 r. na ogólnopolskiej próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka