Mariusz Błaszczak podczas uroczystości nadania nazwy wyróżniającej "CAMP KOŚCIUSZKO" wysuniętemu dowództwu V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu. fot. PAP/Marek Zakrzewski
Mariusz Błaszczak podczas uroczystości nadania nazwy wyróżniającej "CAMP KOŚCIUSZKO" wysuniętemu dowództwu V Korpusu Sił Lądowych USA w Poznaniu. fot. PAP/Marek Zakrzewski

Już jutro wyjątkowa uroczystość. Powstanie pierwszy stały garnizon US Army w Polsce

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 70
We wtorek w poznańskim "Camp Kościuszko", z udziałem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka, odbędzie się uroczystość przekształcenia Regionalnej Grupy Wsparcia w Garnizon Sił Zbrojnych US Army w Polsce. Jak podkreśla MON, będzie to pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich w Polsce.

W Polsce powstanie pierwszy stały garnizon wojsk amerykańskich

O zamiarze ustanowienia stałego garnizonu amerykańskich sił zbrojnych w Polsce (U.S. Army Garrison Poland, USAG-P.) jeszcze w marcu poinformował rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Chodzi o stałą jednostkę wspierającą obecność amerykańskich żołnierzy.

Uroczystość powołania jednostki odbędzie się we wtorek w Poznaniu, w siedzibie Wysuniętego dowództwa V Korpusu Sił Lądowych USA. W wydarzeniu weźmie udział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Garnizon US Army ma zajmować się wsparciem infrastruktury i dostarczaniem usług żołnierzom stacjonującym w naszym kraju i ma składać się z 13 wojskowych i 140 pracowników cywilnych. Będzie to ósmy garnizon wojsk lądowych USA w Europie, obok podobnie funkcjonujących w Belgii, Włoszech i Niemczech (gdzie funkcjonuje 5 takich jednostek). Do tej pory w Polsce funkcjonowała Regionalna Grupa Wsparcia (Area Support Group Poland, ASG-P). Tego typ jednostki istnieją jeszcze w regionie Morza Czarnego (placówki w Rumunii i Bułgarii) oraz na Bałkanach Zachodnich (placówki w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowo).

Zadania nowego garnizonu US Army

W komunikacie wydanym w poniedziałek przez MON podkreślono, że nowa jednostka będzie pierwszym stałym garnizonem wojsk amerykańskich w Polsce. "Jednostka powstaje dzięki decyzji prezydenta USA z 2022 r. (ze szczytu NATO w Madrycie - PAP) i będzie zajmować się wsparciem infrastrukturalnym dla żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Do zadań garnizonu należeć będzie również kierowanie i zarządzanie wysuniętymi placówkami wojsk amerykańskich w Polsce" - czytamy.

Wpis na Twitterze zamieściła też amerykańska armia. "Polska 12. Dywizja Zmechanizowana i litewska jednostka dowodzenia misją szkolą się w sztuce i nauce dowodzenia i manewrowania podczas ćwiczenia 1 Allied Spirit Command Post" - czytamy.


Na początku marca Pentagon poinformował, że do Polski dotarli pierwsi żołnierze na stałe przydzieleni do służby w Polsce w ramach wysuniętej kwatery głównej V Korpusu US Army w Poznaniu w bazie nazwanej "Camp Kościuszko". Wysunięta kwatera główna V Korpusu US Army została ulokowana w Poznaniu na mocy decyzji ze szczytu NATO w Madrycie w lipcu 2022.

Camp Kościuszko

Od 2020 w Poznaniu funkcjonuje już Wysunięte dowództwo V Korpusu Sił Lądowych USA; w lipcu 2022 otrzymało nazwę "Camp Kościuszko". Jego głównym zadaniem jest koordynacja działań i nadzór nad siłami lądowymi USA w Europie, planowanie operacyjne oraz współpraca i synchronizacja działań sił amerykańskich z wojskami innych państw NATO. Dowództwo odgrywa kluczową rolę w integracji wojsk amerykańskich rozmieszczonych w Polsce oraz synchronizacji ich współdziałania z polskimi siłami zbrojnymi.

Nazwa "Camp Kościuszko", a właściwie The Tadeusz Kosciuszko Polish Army Training Camp, nosił obóz szkoleniowy dla ponad 22 tysięcy polskich ochotników powstającej we Francji Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. Funkcjonował w latach 1917-1919 na pograniczu amerykańsko-kanadyjskim w miasteczku Niagara-on-the-Lake.

SW

Czytaj dalej: 

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo