Xi Jinping w poniedziałek rozpoczyna swoją wizytę w Moskwie. (fot. Flickr)
Xi Jinping w poniedziałek rozpoczyna swoją wizytę w Moskwie. (fot. Flickr)

Przywódca Chin zabrał głos ws. wojny. Mówił o przyjaźni z Rosją

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 16
Chiński przywódca Xi Jinping, w niedzielę na łamach "Rossijskoj Gaziety" wypowiedział się na temat swojego stosunku do sytuacji na Ukrainie. — Chiny, opierając się na samej istocie tego, co się dzieje, konsekwentnie zajmują obiektywne i bezstronne stanowisko oraz podejmują aktywne wysiłki w celu promowania pojednania i negocjacji pokojowych — zadeklarował chiński przywódca, który w poniedziałek rozpoczyna swoją wizytę w Moskwie.

Xi w Moskwie

W poniedziałek Xi Jinping rozpoczyna swoją wizytę w Moskwie, gdzie udał się na zaproszenie Władimira Putina. Ukraińskie władze wskazały, że spotkanie to stanowić będzie jasny sygnał dla świata, mówiący o tym, że Rosja w dalszym ciągu może liczyć na wsparcie kilku sojuszników.

Chiński prezydent o wojnie na Ukrainie

Chiński prezydent na łamach "Rossijskoj Gazziety" odniósł się do kwestii wojny na Ukrainie.

— Od początku ubiegłego roku obserwujemy całkowitą eskalację kryzysu ukraińskiego. Chiny, opierając się na samej istocie tego, co się dzieje, konsekwentnie zajmują obiektywne i bezstronne stanowisko oraz podejmują aktywne wysiłki w celu promowania pojednania i negocjacji pokojowych — powiedział Xi Jinping na łamach rosyjskiej gazety.

Jak dodał, poglądy, które nakreślił "to podstawowe zasady Chin w sprawie ukraińskiej ugody".

— Obejmują one konieczność przestrzegania celów i zasad Karty Narodów Zjednoczonych, poszanowania uzasadnionych obaw wszystkich państw o bezpieczeństwo, wspierania wszelkich wysiłków zmierzających do pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego oraz zapewnienia stabilności globalnej produkcji i łańcuchów dostaw.

Xi Jinping o planie pokojowym Chin

Chiński przywódca odniósł się również do zaprezentowanego w rocznicę wojny na Ukrainie planu pokojowego.

— Opublikowane niedawno "Stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego", uwzględniające racjonalne obawy wszystkich stron, odzwierciedla jedność poglądów społeczności międzynarodowej na temat przezwyciężenia kryzysu ukraińskiego — mówił Xi Jinping. — Dokument ten jest konstruktywnym czynnikiem neutralizującym skutki kryzysu i promującym polityczne rozwiązanie. Złożone problemy nie mają prostych rozwiązań — podkreślił.

Chiński przywódca wyraził przekonanie, że wkrótce znalezione zostanie "racjonalne wyjście z kryzysu ukraińskiego oraz droga do trwałego pokoju i globalnego bezpieczeństwa". Wskazał jednak, że aby tak się stało, świat musi "kierować się koncepcją wspólnego, wszechstronnego, kooperatywnego i zrównoważonego bezpieczeństwa oraz kontynuować dialog i konsultacje w sposób równy, rozsądny i pragmatyczny."

Prezydent Chin o relacjach z Rosją

W publikacji na łamach "Rosijskoj Gaziety" Xi Jinping wspomniał również o relacjach jego kraju z Rosją.

— Przez ponad 70 lat, stosunki chińsko-rosyjskie przeszły bardzo długą drogę. Patrząc wstecz, jesteśmy głęboko świadomi, że obecny poziom relacji chińsko-rosyjskich nie był łatwy oraz, że powinniśmy starannie zachować niegasnącą przyjaźń między Chinami i Rosją — zadeklarował chiński przywódca. — Więzi rosyjsko-chińskie stale zyskują nową siłę i służą jako standard dla nowego typu stosunków międzypaństwowych — podkreślił Xi Jinping.

Jak wskazał prezydent Chin, obecna wizyta w Rosji ma na celu wzmocnienie przyjaźni i pokoju, a on sam jest gotów nakreślić z Władimirem Putinem nowe plany na rozwój stosunków rosyjsko-chińskich.

Plan pokojowy Chin

Przypomnijmy, że 24 lutego chińskie MSZ opublikowało propozycję planu pokojowego, dotyczącego wojny na Ukrainie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski od razu stwierdził, że chiński dokument zawiera punkty, z którymi można pracować, nawet jeżeli nie zgadza się z "niektórymi poglądami".

Z kolei zachodni politycy skrytykowali chińską inicjatywę. Prezydent USA Joe Biden zasugerował, że proponowany przez Chiny plan pokojowy przyniesie korzyści jedynie Rosji. W niedzielę doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak stwierdził, że tzw. "plan pokojowy" Chin "nie ma wyważonej logiki i zawiera sprzeczności".

Nakaz aresztowania Władimira Putina

W piątek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK w tej samej decyzji wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak oznajmił, że nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodnie wojenne, który wydał Międzynarodowy Trybunał Karny, "to dopiero początek".

RB

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka