Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Źródło: Twitter/@KosiniakKamysz
Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Źródło: Twitter/@KosiniakKamysz

To oni mogą zadecydować o nowym rozdaniu w Sejmie. Najnowszy sondaż

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Jeżeli PSL i Polska 2050 utworzyłyby koalicję i wystartują razem, to opozycja uzyskałaby 241 mandatów w Sejmie - analizuje "Rzeczpospolita" na podstawie sondażu pracowni IBRiS. Przy osobnym starcie tych ugrupowań opozycja zebrałyby tylko 227 mandatów, co dałoby przewagę PiS.

241 mandatów dla opozycji 

"W najnowszym sondażu IBRiS, wykonanym na zlecenie „Rzeczpospolitej”, zbadaliśmy preferencje partyjne Polaków w dwóch wariantach: osobnego startu wszystkich ugrupowań oraz z jedyną oficjalnie negocjowaną wspólną listą, czyli PSL i Polska 2050. Wspólny wynik obu tych partii nie tylko znacznie przewyższa sumę ich wskazań przy osobnym starcie, ale dzięki metodzie d’Hondta zapewnia opozycji 241 mandatów w Sejmie, czyli możliwość utworzenia rządu" - czytamy w dzienniku. 

Przy osobnym starcie trzech bloków opozycja zebrałyby 227 mandatów. Większość miałby PiS z Konfederacją, choć poparcie dla obozu władzy stoi w miejscu - twierdzi "Rzeczpospolita". "Notowania Konfederacji rosną (od lutego o 3 punkty proc. – przyp. red.), bo dzięki dyskusji o jednej liście partia ta jawi się jako polityczna trzecia siła, niezależna od PiS i obozu opozycji demokratycznej" – stwierdził prof. Jarosław Flis, socjolog z UJ. I dodał, że część wyborców PO o ultraliberalnych przekonaniach może być rozczarowana zwrotem w lewo i dlatego wybrać ostatecznie Konfederację.

Koalicja PSL-Polska 2050 może wiele zyskać 

Zgodnie z wynikami sondażu, jeżeli wszystkie ugrupowania startowałyby w wyborach osobno, to na PiS/Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 34,3 proc. osób, na Koalicję Obywatelską 26,4 proc., na Konfederację 9 proc., na Lewicę (SLD, Wiosna, Partia Razem) 8,5 proc., na Polskę 2050 Szymona Hołowni 7,9 proc., na PSL - Koalicję Polską 6,2 proc., a 7,7 proc. nie wie na kogo odda głos.

W przypadku wspólnego startu Polski 2050 Szymona Hołowni z PSL i Ruchem Samorządowym Tak dla Polski na listę tę głos by oddało 15,3 proc., na PiS/Zjednoczoną Prawicę - 34 proc., na Koalicję Obywatelską 25,5 proc., na Lewicę 9,1 proc., na Konfederację 8,8 proc., a 7,3 proc. nie wie.

MP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka