Służby złapały dwóch szpiegów. Działali na rzecz Rosji

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 40
Zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn potwierdził, że SKW zatrzymała dwie osoby, podejrzewane o działalność szpiegowską. W cyberprzestrzeni miały działać na rzecz Federacji Rosyjskiej. "Materiał dowodowy wskazuje, że gromadzono informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej" - przekazano.

Rosjanie i Białorusini penetrują agenturalnie Polskę 

- Zatrzymani w ostatnich tygodniach cudzoziemcy pracowali na rzecz Rosji i Białorusi. W Polsce prowadzili działalność rozpoznawczą - przekazało SKW. Jeden z mężczyzn został zatrzymany i aresztowany za zgodą Sądu Rejonowego w Lublinie na trzy miesiące. Usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa prowadzenia działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu. 

Na przesłuchaniu w prokuraturze podejrzany przyznał się do zarzutów. Opisał swoją działalność, kulisy werbunku przez wywiad Rosji. Wiadomo, że aresztowany działał agenturalnie co najmniej od stycznia 2023 roku. 


Zbierał informacje o infrastrukturze krytycznej

"Materiał dowodowy wskazuje, że gromadził on informacje, między innymi o infrastrukturze krytycznej na obszarze województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego oraz o działaniach służb i organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Pozyskiwane informacje mężczyzna przekazywał rosyjskim służbom" - przekazało mediom biuro koordynatora ds. służb specjalnych.  


Od wybuchu wojny na Ukrainie polskie służby zatrzymały łącznie 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem.  

 

Fot. gov.pl

GW


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj40 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo