Sondaż: PiS zbliża się do granicy 40 proc. Kryzys ze zbożem pokrzyżuje plany?

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 170
Z sondażu pracowni Social Changes dla tygodnika "Sieci" wynika, że PiS cieszy się już poparciem 39 proc. respondentów. Byłby to kurs na odrobienie strat, wynikłych w kryzysu ekonomicznego i pandemii i zbliżenie się do rezultatu z 2019 roku. Badanie przeprowadzono jednak na początku kryzysu z ukraińskim zbożem - nie wiadomo, jakie będą jego skutki.

Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica otrzymałaby 39 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska - 28 proc., a Lewica na 9 proc. badanych. Na Konfederację oraz Polskę 2050 zagłosowałoby po 8 proc. badanych.

Powyżej progu wyborczego znalazło się jeszcze PSL z wynikiem 5 proc., a poniżej Kukiz'15 z 1 proc. 0 proc. badanych zadeklarowało głosowanie na Porozumienie, a 2 proc. - na inne ugrupowanie. 

Coraz bliżej wyniku dla PiS z 2019 roku

Gdy PiS wygrywał wybory w 2019 roku, uzyskał 43,59 proc. głosów, natomiast druga Koalicja Obywatelska - 27,40 proc. Taki rezultat partii Jarosława Kaczyńskiego pozwalał na samodzielne rządy. Sondaż dla "Sieci" przeprowadzono na początku kryzysu w polskim rolnictwie, dwa dni po tym, jak do dymisji z rządu podał się Henryk Kowalczyk i zastąpił go Robert Telus. Nie wiadomo, jak wyborcy zareagują na protesty rolników i fakt zakazu importu zboża z Ukrainy, co spotkało się z negatywnym przyjęciem Komisji Europejskiej. 


Jan Paweł II - ważna postać?

Pracownia zadała respondentom też pytanie: Czy święty Jan Paweł II jest dla Pani/Pana ważną postacią? Ma ono związek z niedawnym reportażem stacji TVN24 pt. "Franciszkańska 3". 

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło 74 proc. badanych, z czego dla 47 proc. "zdecydowanie" jest ważną postacią, a dla 27 proc. "raczej" ważną. Negatywną odpowiedź zadeklarowało 17 proc., z czego dla 9 proc. święty Jan Paweł II "zdecydowanie" nie jest ważną postacią, a dla 8 proc. "raczej" nie jest. 9 proc. nie umiało ocenić, czy jest on dla nich ważną postacią. 


Wojna na Ukrainie

Koleje dwie kwestie dotyczyły wojny w Ukrainie. Zapytano: Czy zgadza się Pani/Pan z opinią, że ukraińscy żołnierze walczą teraz również o wolność Polski?

Pozytywnej odpowiedzi udzieliło na nie 55 proc. badanych, z czego 25 proc. "zdecydowanie" się zgodziło, a 30 proc. "raczej" się zgodziło. Negatywnej odpowiedzi udzieliło 27 proc. badanych, w tym 14 proc. "zdecydowanie" się nie zgadza z tą opinią, a 13 proc. "raczej" się nie zgadza. 18 proc. wskazało, że nie potrafi udzielić dokładnej odpowiedzi.

Drugie pytanie brzmiało: Jak się Pani/Panu wydaje – czy Polsce i Ukrainie uda się wspólnie stworzyć trwałą zaporę dla Rosji?

35 proc. badanych wybrało odpowiedź "Tak, idziemy w dobrą stronę, fundamenty są bardzo solidne". Odmienne zdanie miało 31 proc. badanych, którzy odpowiedzieli: "Nie, to wciąż niepewny scenariusz, skończy się na słowach". 34 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 7 do 10 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1052 osoby. 

Fot. Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński/arch. PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj170 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka