Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Nowy numer „Obserwatora Finansowego” już do kupienia

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Dostępny jest już nowy numer kwartalnika „Obserwator Finansowy” – czasopisma o gospodarce, ekonomii i finansach wydawanego przez Narodowy Bank Polski. W lutym „Obserwator Finansowy” zadebiutował na rynku jako kwartalnik.

„Obserwator Finansowy” jest magazynem skierowanym do ekonomistów, finansistów, ludzi biznesu, a także studentów kierunków ekonomicznych. W każdym numerze na czytelników czekają analizy najważniejszych tematów gospodarczych z Polski i ze świata, raporty, wywiady ze specjalistami z różnych dziedzin oraz najnowsze kierunki i trendy rozwoju gospodarki i myśli ekonomicznej.

W najnowszym numerze

Jednym z tematów najnowszego numeru „Obserwatora Finansowego” są społeczne i gospodarcze elementy nauczania Jana Pawła II. – Trwający ponad ćwierć wieku pontyfikat obfitował w wydarzenia ważne dla Kościoła, świata, a przede wszystkim dla Polski. Swoistym paradoksem i naszym wspólnym niedopatrzeniem pozostaje jednak to, że dziedzictwo myśli Karola Wojtyły jest w wielkiej mierze nieznane (…) Przybliżamy zatem główne koncepcje jego myśli społecznej i wizji sprawiedliwej gospodarki służącej wspólnocie – pisze redakcja „Obserwatora Finansowego”.

W bieżącym numerze, Marta Świerczyńska i Beata Zdanowicz próbują odpowiedzieć na pytanie, czy branża kryptowalut zostanie lepiej uregulowana, natomiast Anna Marszal zwraca uwagę na konsekwencje rozwoju sztucznej inteligencji (AI – Artifical Intelligence), w tym pojawienia się narzędzia ChatGPT. – Z całą pewnością są to zjawiska, których złożonych konsekwencji jeszcze nie jesteśmy w stanie zrozumieć, ale już dziś musimy się zmierzyć z pytaniem, na ile i w jakim zakresie mogą okazać się dla nas groźne – zauważa redakcja „Obserwatora Finansowego”. Jan Cipiur i Mariusz Tomczak w swoich artykułach poruszają temat kosztów związanych z wydatkami na obronę oraz wysiłku zbrojeniowego. O wartości posiadania przez kraj własnej waluty opowiadają prof. Leon Podkaminer oraz przepytany przez red. Rafała Wosia Ljubo Jurčić, były minister gospodarki Chorwacji. Chorwacki ekonomista i polityk przybliża również negatywne konsekwencje wynikające z przystąpienia jego kraju do strefy euro. Na uwagę czytelników zasługuje również tekst prof. Elżbiety Mączyńskiej, przedstawiający biografię polskiego ekonomisty – Michała Kaleckiego.

Warto również poświęcić uwagę wywiadowi z prof. Jackiem Łaszkiem, który wnikliwie opowiada o polskim rynku nieruchomości. Na łamach czasopisma czytelnicy znajdą także QR-kody, które pozwolą w prosty sposób dotrzeć do wywiadu na kanale YouTube „Obserwatora Finansowego” oraz do podcastu na kanale „Obserwatora Finansowego” w serwisie Spotify.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” dostępny jest od 11 maja w salonach EMPIK, wybranych punktach sieci RUCH i KOLPORTER oraz w sklepach Relay, InMedio, 1-Minute, Świat Prasy, Tabak, a także na stacjach paliw ORLEN.

Misja „Obserwatora Finansowego”

Drukowany kwartalnik „Obserwator Finansowy” jest nową formą funkcjonującego od 13 lat serwisu internetowego obserwatorfinansowy.pl – portalu wydawanego przez NBP, w którym codziennie publikowane są merytoryczne treści z zakresu ekonomii i finansów w formie przystępnej nie tylko dla ekspertów. Serwis zajmuje wysokie miejsca w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów wśród najbardziej opiniotwórczych portali o profilu ekonomiczno-biznesowym w Polsce.

Kwartalnik „Obserwator Finansowy” wypełnia lukę na rynku prasy społeczno-ekonomicznej. Wydawca stawia sobie za cel, by magazyn stał się ważnym źródłem wiedzy ekonomicznej, miejscem dyskusji o gospodarce i wymiany myśli – swoistym forum i przestrzenią do debaty. Na łamach „Obserwatora Finansowego” czytelnicy mają okazję poznać głosy naukowców i ekspertów, którzy w sposób rzetelny wyjaśniają mechanizm funkcjonowania różnych zjawisk ekonomicznych. Autorami tekstów są zarówno eksperci Narodowego Banku Polskiego, jak również naukowcy, dziennikarze oraz publicyści specjalizujący się w szeroko pojmowanej tematyce gospodarczej.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze