źródło: PAP
źródło: PAP

Marsz Tuska a wybory. Ankietowani odpowiedzieli, czy coś zmieni

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 7
Niezdecydowani wyborcy byli pod wrażeniem marszu 4 czerwca zorganizowanego przez Donalda Tuska - wynika z najnowszego sondażu pracowni IBRIS dla "Rzeczpospolitej". Respondenci w większości nie wierzą jednak, że manifestacja pomoże opozycji w przejęciu władzy.

Marsz 4 czerwca zrobił wrażenie na opozycji

Są dobre informacje dla opozycji po zorganizowanym przez ich środowiska marszu. Okazuje się bowiem, że manifestacja zrobiła ogromne wrażenie na respondentach, którzy nie zdecydowali jeszcze, na kogo oddać swój głos w jesiennych wyborach.


"Aż 64 proc. z nich, jak wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”, uważa zdecydowanie, że „Marsz 4 czerwca, w którym mogło wziąć udział nawet pół miliona osób, to znak, że partie opozycyjne po jesiennych wyborach przejmą władzę w Polsce” - czytamy w dzienniku. Odpowiedź „raczej tak” wskazało jeszcze 6 proc. z tej grupy" – podano w "Rzeczpospolitej".

Polacy: Marsz nie ma wpływu na wynik wyborów

W środowym sondażu zapytano też respondentów, czy "marsz 4 czerwca, w którym mogło wziąć udział nawet pół miliona osób, to znak, że partie opozycyjne po jesiennych wyborach przejmą władzę w Polsce?". Okazało się, że większość pytanych wyborców ma akurat inne zdanie od niezdecydowanych.

Na tak postawione pytanie 29,2 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie się nie zgadzam", a 26,9 proc. - "raczej się nie zgadzam". Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów - 18,4 proc. stwierdziło, że "zdecydowanie się zgadza", a 16,6 proc. - że "raczej się zgadza", iż marsz 4 czerwca oznacza, że opozycja po wyborach przejmie władzę. 8,9 proc. badanych wybrało opcję "nie wiem".

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9-10 czerwca metodą CATI na 1000-osobowej grupie respondentów.

Marsz Tuska przeszedł ulicami Warszawy

Organizatorem Marszu 4 czerwca była Koalicja Obywatelska. Dołączyły się do niego inne ugrupowanie m.in. PSL-Polska 2050 Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz część Lewicy. Według różnych źródeł w pochodzie uczestniczyło od 150 tysięcy do nawet pół miliona Polaków, choć lider Polski 2050 podawał, że ok. 200 tys. ludzi. 

MB

(Źródło zdjęcia: Marsz 4 czerwca fot. PAP)

Czytaj dalej:
Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka