PiS i PO ze spadkami poparcia. Kto wszedłby do Sejmu?

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 95
Z najnowszego sondażu United Surveys dla wp.pl wynika, że PiS wygrałoby wybory parlamentarne, ale z niewielką przewagą nad Koalicją Obywatelską. Dwie najsilniejsze partie straciły w nowym notowaniu poparcie. Zyskuje za to Konfederacja.

PiS i KO tracą poparcie 

Na PiS zagłosowałoby 31,7 proc. respondentów, co oznacza spadek o 2,5 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim pomiarem pracowni. KO jest druga. Formację Donalda Tuska wskazało 28,2 proc. - podczas ostatniego badania United Surveys z 12 czerwca KO miała 29,7 proc. 


Trzecia Droga akurat zyskuje

Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja - ugrupowanie Sławomira Mentzena może liczyć na 14 proc. poparcia, co oznacza wzrost o 2,5 pkt. proc. Trzecia Droga uzyskała w najnowszym sondażu dla wp.pl 12,1 proc. - to wzrost dla Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza o 1,9 pkt. proc., podczas gdy w innych sondażach na ogół koalicja Polski 2050 i PSL traci. Lewica zdobyła 8 proc. (spadek o 1,7 pkt. proc.). W dalszym ciągu 5,3 proc. ankietowanych nie wie, kogo poprze w wyborach parlamentarnych. 


Jeśli te wyniki potwierdziłyby się jesienią, to według prof. Jarosława Flisa PiS mógłby liczyć na 169 mandatów i potrzebowałby Konfederacji, by rządzić trzecią kadencję. Razem te dwa ugrupowania dysponowałyby 232 głosami w Sejmie. 

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 23-25 czerwca 2023 roku metodą łączoną CATI i CAWI (50/50 proc.) na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków.

Fot. Jarosław Kaczyński/Twitter: PiS

Zobacz też: 

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka