Kaczyński z Morawieckim szykują ofensywę. Nie na cztery, a na osiem lat rządzenia

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 83
PiS szykuje się nie do kolejnych czterech lat u steru rządów, a na osiem - twierdzi Andrzej Gajcy z Onetu. Według dziennikarza, partia rządząca we wrześniu z przytupem wejdzie do kampanii wyborczej, oferując dużo więcej, niż 800 plus czy darmowe leki. Program przygotowywany jest w ścisłym gronie przez Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i jego kilku najbliższych współpracowników.

Czym PiS zaskoczy przed jesienią? To pytanie zadaje sobie wielu komentatorów sceny politycznej. Onet twierdzi, że będą to kosztowne zapowiedzi dla budżetu, dotyczące spraw socjalnych, wsparcia dla rodzin, ale też gospodarcze, kulturalne, dotyczące obronności i kwestii zdrowia. Plan ma zaskoczyć opozycję i dać przewagę Zjednoczonej Prawicy, bo ta wystartuje z kampanią referendalną ws. imigrantów. Jarosław Kaczyński wspominał niedawno, że oprócz pytania o relokację cudzoziemców pojawią się też inne. PiS liczy, że dzięki temu nabierze rozpędu w kampanii i wygra wybory tak, jak w 2019 roku. 


Plan Kaczyńskiego

Nieznane są szczegóły programu i konkretnych zapowiedzi PiS. Wiadomo jednak, że partia Kaczyńskiego szykuje plan nie na kolejne cztery, a osiem lat rządów. - W przeciwieństwie do naszych oponentów, których jedynym programem jest bycie antyPiS-em, my przedstawimy konkretne rozwiązania i pomysły na dalszy rozwój Polski w perspektywie kolejnych ośmiu lat - mówi jeden z polityków ugrupowania sprawującego władzę w rozmowie z Onetem. Nad rozwiązaniami programowymi pracuje Kaczyński, jego najbliższe otoczenie oraz premier Morawiecki ze swoim gronem. Jednym z ludzi szefa rządu jest prof. Krzysztof Szczucki, który kieruje Rządowym Centrum Legislacji. 


Nowych obietnic będzie sporo

- Nasz program dotyczyć będzie najważniejszych obszarów m.in. gospodarki, podatków, obronności, służby zdrowia, rolnictwa edukacji i kultury oraz wsparcia dla rodzin, w tym także rozwiązań o charakterze demograficznym. Niektóre z tych pomysłów padły podczas naszego programowego ula i po pewnej korekcie znajdą się w końcowym dokumencie - wymienia Onetowi jeden z polityków z Nowogrodzkiej. 

- Prace redaktorsko-legislacyjne powinny zakończyć się do połowy sierpnia, tak abyśmy mogli na przełomie września ruszyć z ich prezentacją - pada zapowiedź. W PiS słychać, że Kaczyński ma zaskoczyć bardziej, niż rewaloryzacją 500 plus do poziomu 800 złotych. Nastroje są też w partii lepsze, bo opozycja jest podzielona, a Trzecia Droga bliska rozpadu. Nie ma jednej listy do Sejmu, więc Donald Tusk będzie musiał rywalizować z innymi liderami ugrupowań antypisowskich. 


Fot. Jarosław Kaczyński i politycy PiS/PAP

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka