Nowe fakty ws. śmierci Prigożyna. Zełenski: Każdy wie, kto za tym stoi

Redakcja Redakcja Rosja Obserwuj temat Obserwuj notkę 36
Wołodymyr Zełenski, którego cytuje "Ukraińska Prawda", zapewnił, że Ukraina nie ma nic wspólnego ze śmiercią Jewgienija Prigożyna. - Nie mamy z tym związku. Każdy wie, kto ma - powiedział prezydent Zełenski dziennikarzom w Kijowie.

Głowa ukraińskiego państwa zasugerowała w ten sposób, że za śmierć lidera grupy Wagnera odpowiada Władimir Putin i Federacja Rosyjska. Jak podaje Ukraińska Prawda, w brytyjskich kręgach wojskowych najbardziej prawdopodobna wersja jest taka, że za zestrzeleniem samolotu założyciela grupy najemników stoją rosyjskie służby bezpieczeństwa. 


Niezbędne badania DNA

W serwisie Telegram kanały kontrolowane przez Prigożyna poinformowały, że samolot mógł zostać zestrzelony przez przeciwlotniczy system rakietowy. "Tę wersję potwierdza także fakt, że biznesowy odrzutowiec został zniszczony w powietrzu. Jego część ogonową odnaleziono daleko od miejsca katastrofy kadłuba. A na wraku, łącznie ze skrzydłem, widoczne są liczne dziury, przypominające wpływ elementów uderzających rakiet ziemia-powietrze" - opisuje "Kommiersant".

Natomiast rosyjski portal prmira.ru pisze, że według Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych zostaną przeprowadzone badania kryminalistyczne i analiza DNA w celu identyfikacji zmarłych. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną w sprawie naruszenia zasad eksploatacji samolotu w związku z katastrofą. 


Nagła katastrofa z Prigożynem na pokładzie

W środę 23 sierpnia doszło do katastrofy odrzutowca Embraer Legacy 600, który był zarejestrowany na szefa Jewgienija Prigożyna. Według rosyjskich niezależnych mediów, na miejscu katastrofy lotniczej w okolicach wsi Kużienkino w rosyjskim obwodzie twerskim znaleziono zwłoki wszystkich siedmiu pasażerów i trzech członków załogi.

W katastrofie samolotu mieli zginąć: Jewgienij Prigożyn, Siergiej Propustin, Jewginij Makarjan, Aleksandr Totmin, Walerij Czkałow, Dmitrij Utkin i Nikołaj Matusiejew. Wśród członków załogi są to: Aleksiej Lewszin (dowódca), Rustam Karimow (drugi pilot) oraz stewardesa Kristina Raspopowa. 


Fot. Youtube

MD

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka