źródło: PiS
źródło: PiS

PiS z szansą na samodzielne rządy. Nowy sondaż fatalny dla opozycji

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 125
PiS z szansą na III kadencję samodzielnych rządów, PO z poparciem ledwo przekraczającym 20 proc. i Konfederacja na granicy progu wyborczego - tak wygląda najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS. Do sensacyjnego badania odniósł się szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

Sondaż CBOS: PiS 37 proc., PO 21 proc.

Na PiS zamierza głosować 37 proc. wyborców; poparcie dla tej partii wzrosło o 8 pkt proc. w stosunku do lipcowego pomiaru - wynika z sondażu CBOS. Na KO głos chce oddać 21 proc., o 7 pkt proc. mniej, a na Konfederację WiN - 6 proc., o 3 pkt proc. mniej. Odsetek niezdecydowanych wzrósł z 18 do 24 proc.

Jak podał CBOS, od lipcowego pomiaru, w którym notowania dwóch najsilniejszych partii były wyrównane, nastąpiło umocnienie poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości, na które głos zamierza oddać niemal dwie piąte potencjalnych wyborców (37 proc., wzrost o 8 pkt proc.), i osłabienie Koalicji Obywatelskiej wskazywanej teraz przez ponad jedną piątą (21 proc., spadek o 7 pkt proc.).

Nieco gorsze notowania niż w ostatnich miesiącach ma również Konfederacja Wolność i Niepodległość, na którą głos oddałoby obecnie sześciu na stu deklarujących chęć głosowania (6 proc., od lipca spadek o 3 pkt). Skala poparcia dla dwóch pozostałych ugrupowań pozostaje względnie stabilna. Z deklaracji respondentów wynika, że na Trzecią Drogę (Polska 2050 Szymona Hołowni oraz PSL-Koalicja Polska) zamierza obecnie głosować co dwudziesty potencjalny wyborca (5 proc.), a na Lewicę – co dwudziesty piąty (4 proc.).

Co ciekawe, taki wynik - przy założeniu, że dwie mniejsze partie nie dostaną się do Sejmu - dawałby PiSowi realne szanse na objęcie samodzielnych rządów w zbliżającej się kadencji.

Jak podkreślono, mimo zbliżających się wyborów niespodziewanie wzrósł (z 18 proc. w lipcu do 24 proc. w sierpniu) odsetek badanych niezdecydowanych, na kogo głosować – jest on najwyższy w tym roku.

Zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października, deklaruje 80 proc. Polaków. Jak wskazano, od maja bieżącego roku odsetek pozostaje na względnie stałym poziomie.

Badanie zrealizowano od 14 do 27 sierpnia br. na próbie liczącej 1024 osoby (w tym: 61,9 proc. metodą CAPI, 24,8 proc. - CATI i 13,3 proc. – CAWI).

Maliszewski: PiS gwarantem bezpieczeństwa

Głos na temat ostatniego badania zabrał szef Rządowego Centrum Analiz Norbert Maliszewski.

- Kolejny wynik ze wzrostem PiS. My jesteśmy gwarantem bezpieczeństwa. Przeciw przymusowej relokacji migrantów, wyprzedaży majątku narodowego, podwyższeniu wieku emerytalnego, rozebraniu płotu na granicy - napisał urzędnik na platformie X (dawniej Twitter).


MB

Źródło zdjęcia: Prezes PiS Jarosław Kaczyński z sympatykami. Fot. Facebook.comKomentarze

Inne tematy w dziale Polityka