obrady Sejmu / źródło: Flickr
obrady Sejmu / źródło: Flickr

Najnowszy sondaż nie zostawia złudzeń. I PiS, i KO mają duży problem

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 64
Z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że PiS może liczyć na 33,4 proc. poparcia — dokładnie tyle samo, co przed miesiącem. Nieznaczny wzrost zanotowała Koalicja Obywatelska.

KO powoli odrabia straty

Jak czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej", PiS notuje "identyczne wskazania jak przed miesiącem – 33,4 proc.". Z kolei Koalicja Obywatelska zanotowała wzrost o 1 pkt proc. – do 27,2 proc. 

Poparcie Konfederacji spadło z 12,7 na 12,4 proc. Lewica liczyć może na 9,3 proc. poparcia (o 1,4 proc. mniej niż w poprzednim sondażu). Z kolei Trzecia Droga (koalicyjna lista PSL i Polski 2050) straciła 0,8 pkt proc. i obecnie liczyć może na głos 10 proc. ankietowanych.


PiS bez większości

Jak podkreśla "Rz", w obecnej sytuacji PiS uzyskałoby 190-195 mandatów w Sejmie, co nie pozwoliłoby tej partii na samodzielne rządy. 

— Karty rozdaje Konfederacja z silnym klubem 50–55 posłów, a opozycja uzyskuje 209–215 mandatów i pozostaje opozycją — czytamy w "Rzeczpospolitej".

Coraz więcej niezdecydowanych

W sondażu zwrócono uwagę na wzrost odsetka osób niezdecydowanych, na kogo oddać głos – z 4,2 proc do 7,7. Szef IBRiS Marcin Duma podkreśla, że to wciąż efekt wakacji, a największych zmian można spodziewać się dwa–trzy tygodnie przed wyborami.

— Jeszcze przez kilka dni nie trzeba poddawać się dyktatowi rzeczywistości — komentuje Duma.

Frekwencja na wyborach

W sondażu zapytano Polaków, czy gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, to wzięliby w nich udział. 29,9 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie tak. 21,1 proc. respondentów – raczej tak, 24,7 proc. – raczej nie, 22,5 proc. – zdecydowanie nie, a 1,8 proc. odpowiedziało, że nie wie.

Sondaż IBRiS przeprowadzono metodą CATI w dniach 25-26 sierpnia br. na grupie 1100 respondentów.

RB

(na zdjęciu: obrady Sejmu / źródło: Flickr)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj64 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka