Fot. pxfuel.com/CC0
Fot. pxfuel.com/CC0

Takiej zmiany nie było od lat. Rewolucja na liście leków refundowanych

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 32
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. To największa zmiana od kilku lat.

Nowa lista leków refundowanych

Lista, która zacznie obowiązywać od 1 września obejmuje wiele nowości tym m.in. bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia, zamiast jak do tej pory powyżej 75 r.ż. oraz dla dzieci do ukończenia 18 lat.

- Od roku 2016 sześciokrotnie powiększyliśmy listę leków refundowanych - do ponad 2 tys. pozycji. Ostatnia zmiana oznacza poszerzenie jej prawie dwukrotnie - do 3,8 tys. pozycji, co oznacza, że jednorazowo wykonaliśmy ruch większy niż w ciągu ostatnich 6 lat – zapewnia wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. - Na tej liście znajdziemy właściwie wszystkie podstawowe leki, które w ciągu ostatnich 20 lat były refundowane i obecnie przeszły do grupy bezpłatnej. Są tutaj zarówno leki przeciwbólowe, antybiotyki, szczepionki, przede wszystkim jednak te stosowane w chorobach przewlekłych, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby kardiologiczne, psychiatria. Korzystne zmiany dotyczą obniżenia wieku seniorów uprawnionych do leków bezpłatnych do 65 lat - i to będzie widoczne od razu, bo bardzo wielu pacjentów w tym wieku choruje przewlekle i co miesiąc je kupuje oraz wprowadzenia bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży. Uznaliśmy, że ta grupa nie ma własnych dochodów i podobnie, jak seniorzy, wymaga wsparcia .


Duża ulga dla rodziców 

Wykaz leków dla seniorów powyżej 65. roku życia zawiera 3789 pozycji. Umieszczono na niej m.in. insuliny oraz analogi insulin, doustne leki przeciwcukrzycowe, leki hamujące wchłanianie cholesterolu z przewodu pokarmowego, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe, przeciwbólowe i przeciwreumatyczne.

W wykazie bezpłatnie leków dla dzieci i młodzieży znalazło się 2825 pozycji, m.in. leki przeciwzapalne działające na jelita, insuliny oraz analogi insulin, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwgrzybicze, leki przeciwnowotworowe i immunomodulujące, w tym inhibitory kalcyneuryny, stosowane również w atopowym zapaleniu skóry, opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwpadaczkowe, a także szczepionki przeciw grypie.

- Jeśli chodzi o tę listę, to głównymi kryteriami były wskazania dla tej grupy wiekowej oraz częstość wykorzystywania przez nią leków z danej grupy. I tu nie będzie zaskoczeniem, że dzieci używają głównie antybiotyków. Dużym wydatkiem dla rodziców młodych pacjentów są leki przeciwhistaminowe i kortykosteroidy wziewne, one również znalazły się w wykazie, podobnie jak insuliny, leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe - wyjaśnił wiceminister.

Poza tym bezpłatne będą także szczepionki przeciw grypie - w formie iniekcji oraz donosowej. Z kolei szczepionka przeciw HPV, dostępna obecnie w ramach programu profilaktycznego dla grupy 12-13-latków, będzie dostępna w ramach refundacji aptecznej dla osób w wieku 14-18 lat. Na listę nie wpisano leków, które nie mają wskazań dla pacjentów w wieku do 18 lat bądź w charakterystyce produktu leczniczego jest zapisane, że nie należy go stosować u dzieci. 

Refundacja leków dla kobiet w połogu

W wykazie leków przysługujących kobietom w ciąży i połogu znalazły się 394 pozycje. W przypadku tej listy zmianą jest objęcie refundacją także kobiet w połogu.

- Do tej pory były one wyłącznie dla kobiet w ciąży, a ustawa wydłuża ten okres o 6 tygodni połogu. Zdaniem ekspertów, było to zasadne, bo podawanie wielu leków nie kończy się z momentem porodu. Kobiety w ciąży z zasady mało korzystają z leków poza leczeniem przeciwkrzepliwym, szczepionkami, lekami wziewnymi i przeciwcukrzycowym - zaznaczył wiceminister.

Pełna lista leków objętych refundacją dostępna jest na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Tomasz Wypych 

Fot. pxfuel.com/CC0

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości