PiS z wysokim poparciem, KO lekko w dół. Ostrzeżenie dla Trzeciej Drogi

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 55
PiS wciąż jest liderem w sondażach poparcia dla partii politycznej. Gdyby wybory odbyły się teraz, mogłoby liczyć na 39 proc. poparcia - podaje pracownia Social Changes dla wpolityce.pl. Inne wyniki, lepsze dla opozycji, prezentuje United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Wpolityce.pl: afera wizowa nie zaszkodziła PiS

PiS w badaniu Social Changes dla wpolityce.pl ma takie samo poparcie, jak w poprzednim pomiarze - 39 proc. Na KO deklaruje chęć oddania głosu 30 proc. pytanych. To spadek o 2 pkt. proc. Konfederacja uzyskała w notowaniu 9 proc. (- 1 pkt. proc.). Trzecia Droga balansuje na granicy progu z wynikiem 8 proc. (- 1 pkt. proc.). Bezpartyjni Samorządowcy natomiast otrzymali w badaniu 2 proc. 

Deklarowana frekwencja według pracowni to 69 proc. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 15 do 18 września 2023 roku na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1046 osób - podaje wpolityce.pl, które komentuje, że afera wizowa w ogóle nie zaszkodziła Zjednoczonej Prawicy.

"Efekty wykreowanej przez opozycję tzw. „afery wizowej” są odwrotne od zamierzonych; debata o imigracji przyniosła spadek poparcia Koalicji Obywatelskiej. PiS utrzymało swoje notowania bez zmian" - czytamy w tekście. 


A tu opozycja z większością 

Inne wyniki ma natomiast United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W tej próbie PiS nawet z Konfederacją nie mógłby rządzić. „Z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że na Prawo i Sprawiedliwość zagłosuje 32,6 proc. respondentów. Trzy najbardziej zbliżone do siebie programowo opozycyjne partie mogłyby liczyć w sumie na 46,9 proc. głosów - w tym na 27 proc. Koalicja Obywatelska, na 10,1 proc. Trzecia Droga (koalicja Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni) i na 9,8 proc. Lewica” – czytamy na stronach RMF FM.

Według sondażu, na dalszych pozycjach znalazła się Konfederacja (oddałoby na nią głos 9,3 proc. badanych), Bezpartyjni Samorządowcy (3,5 proc.) i Polska Jest Jedna, której nie wskazał żaden z respondentów. "Gdyby poparcie przeliczyć na mandaty, opozycja miałaby ich 240, a partia rządząca, gdyby weszła w koalicję z Konfederacją – 219” – komentuje portal RMF FM. 

Fot. Politycy PiS w kampanii wyborczej/PAP

GW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka