SOR-y dostaną najwięcej pieniędzy w historii. Takich środków jeszcze nie było

Redakcja Redakcja Zdrowie Obserwuj temat Obserwuj notkę 31
Aż 1,5 mld zł trafi na wsparcie SOR, czyli Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. To oddział szpitala utworzony specjalnie po to, by pomagać pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia.

Kolory na SOR-ze - segregacja

Właśnie w szpitalnym oddziale ratunkowym przeprowadza się u każdego pacjenta procedurę segregacji medycznej, czyli triaż. Jest ona prowadzona przez ratownika medycznego, pielęgniarkę ratunkową lub lekarza i ma na celu przypisanie stopnia pilności kontaktu z lekarzem. W polskich SOR-ach nadaje się 5 kategorii priorytetów, oznaczonych kolorami: kolor czerwony – natychmiastowy kontakt z lekarzem, kolor pomarańczowy – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut, kolor żółty – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut, kolor zielony – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut i kolor niebieski - czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut.

Osoby zakwalifikowane do kategorii zielonej lub niebieskiej mogą zostać przekierowane z SOR-u do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Jak widać, SOR to oddział pierwszego kontaktu w sytuacjach nagłych. I właśnie do 1,5 mld zł zostaną zwiększone środki finansowe przeznaczone na wsparcie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w ramach Funduszu Medycznego.  


Pula z Funduszu Medycznego

Pieniądze zostaną przyznane w ramach konkursu ogłoszonego przez Fundusz Medyczny powołany przez Prezydenta RP. Konkurs został ogłoszony 27 stycznia 2023 r. z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna – 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 roku.  

Do konkursu przystąpiło 207 wnioskodawców, z czego wybrano 152 projekty. - Te środki finansowe to konkretne wsparcie na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR – przekonuje Katarzyna Sójka, minister zdrowia. - Dzięki tym inwestycjom pacjenci już wkrótce odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu. Na SOR-ach sprzęt diagnostyczny i aparatura wspomagająca funkcje życiowe pacjenta są użytkowane przez całą dobę - często bez jakiejkolwiek przerwy, stąd szybko się eksploatują - dodaje. 

Dlatego te środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią także na sprzęt przyspieszający diagnostykę, która skróci powrót do zdrowia, a często uratuje życie. Minister Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, zauważa, że „to nowa odsłona ustawy o Funduszu Medycznym. „To dobra wiadomości dla dyrektorów, pracowników SOR, ale przede wszystkim dla Polek i Polaków. Historycznie duże środki finansowe trafią na remonty i modernizację oddziałów ratunkowych”. 


Dyrektorzy SOR-ów zadowoleni

Na wszystkie 243 SOR-y aż 207 złożyło wnioski o wartości 2,6 mld zł, czyli aż 85 proc. dyrektorów placówek widziało konieczność pozyskania dodatkowych funduszy. - Bardzo się cieszę, że udało się sfinalizować kolejny konkurs i że wszystkie cztery subfundusze w ramach Funduszu Medycznego są aktywne. Z każdego został ogłoszony co najmniej jednej konkurs. To pozwoliło wprowadzić ogromny strumień środków inwestycyjnych do polskiego systemu ochrony zdrowia – mówi prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia.

- Wszyscy mamy świadomość trudności związanych z pracą SOR-ów. To jest naprawdę bardzo trudny segment ochrony zdrowia na świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego bardzo ważne jest by w niego inwestować. Cieszy mnie to, że mamy szanse na poprawę, a pacjenci dzięki tym środkom będą lepiej, szybciej i sprawniej obsługiwani i będą mieli dostęp do nowocześniejszej, bardziej dokładnej diagnostyk. 

Fot. Wikipedia 

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj31 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości