Prezydenci USA i RP - Joe Biden i Andrzej Duda. Fot. PAP
Prezydenci USA i RP - Joe Biden i Andrzej Duda. Fot. PAP

Gigantyczna pożyczka USA dla Polski. Wesprze bardzo ważny sektor

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 141
Stany Zjednoczone udzieliły w poniedziałek Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego (FMF) w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności - poinformował Departament Stanu USA.

Amerykańska pożyczki dla Polski o wartości 2 miliardów dolarów

"Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - oświadczył Departament Stanu USA w komunikacie.

"Oprócz pełnienia kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę" – stwierdziła amerykańska dyplomacja.


Departament Stanu USA: Polska traktuje serio swoje zobowiązania

Zdaniem Departamentu Stanu Polska nadal wykazuje aspiracje do bycia jednym z liderów NATO, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę podjęte na szczycie w Walii w 2014 r.

"Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP; pozbyła się swojego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów; zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi; gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA, i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie" - wskazał Waszyngton.

USA: "Narzędzie współpracy dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów"

Departament Stanu dodał, że rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co ma pomóc przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.

"Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - podsumowała strona amerykańska. KW

Źródło zdjęcia: Prezydenci USA i RP - Joe Biden i Andrzej Duda. Fot. PAP

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj141 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka