fot. PAP
fot. PAP

Wielki powrót do polityki. Rywal Wałęsy wystartuje w wyborach

Redakcja Redakcja Sejm i Senat Obserwuj temat Obserwuj notkę 41
Były kandydat na prezydenta RP Stanisław "Stan" Tymiński będzie ubiegać się o mandat senatora w okręgu 71 na Śląsku. Polsko-kanadyjski przedsiębiorca był głównym kontrkandydatem Lecha Wałęsy w wyborach prezydenckich w 1990 roku. Zasłynął wtedy straszeniem przyszłego prezydenta "czarną teczką".

Wielki powrót do polityki. Tymiński kandydatem do Senatora

Tymiński po klęsce wyborczej w 2005 roku zapewniał, że skończył z polityką, ale jak widać zmienił zdanie.

Stanisław Tymiński został zarejestrowany jako kandydat do Senatu w okręgu nr 71, który obejmuje m.in. Zabrze oraz Bytom. Zebrał wystarczającą liczbę podpisów pod swoją kandydaturą i będzie reprezentował Związek Słowiański - przekazała Niezależna.

Byłego kandydata na prezydenta czeka trudne zadanie. Jego rywalem będzie obecna senator z KO Halina Bieda oraz dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, który staruje z poparciem PiS.

- Ten okręg jest bardzo zaniedbany w porównaniu do Katowic i chcę wykorzystać moje umiejętności, aby to zmienić. Jest wielka szansa na wygraną z układem PO-PiS, (...) dlatego proszę o wsparcie w wysokości 10 zł. Szansa na wygranie mandatu senatora jest proporcjonalna do ilości wpłat i zebranych pieniędzy - przekazał w mediach społecznościowych Tymiński.


Prawie wygrał z Wałęsą. Kim jest Stan Tymiński?

Stanisław "Stan" Tymiński pojawił się nagle w polskiej polityce tuż po transformacji ustrojowej. Nikomu nieznany kanadyjski przedsiębiorca wystartował w wyborach na prezydenta RP w 1990 roku.

Skazywany na porażkę przedsiębiorca polonijny niespodziewanie dostał się do II tury głosowania i zagroził Lechowi Wałęsie. Tymiński przedstawiał się ówczesnym wyborcom jako jedyny człowiek spoza układu. Zastosował w kampanii wyborczej sprawdzone w zachodnich demokracjach sztuczki.

Zasłynął on m.in. pokazaniem tzw. czarnej teczki, w której miały znajdować się materiały kompromitujące Lecha Wałęsę. Treść rzekomo wstrząsających dokumentów nigdy jednak nie ujrzała światła dziennego.

Tymiński po raz ostatni na polskiej scenie politycznej pojawił się w 2005 roku. Uzyskał on marginalne poparcie w wyborach prezydenckich. Po dotkliwej porażce zapowiedział, że kończy z polityką.

MB

Fot. Stanisław Tymiński. Źródło: PAP

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka