Mało kto o tym wie. Jesteśmy czołowym eksporterem tych przysmaków

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 6
Pewnie niewielu z nas wie, że Polska jest światowym liderem w światowym eksporcie gofrów i wafli. To ciekawe o tyle, że gofry i wafle nie należą do tradycyjnych wyrobów cukierniczych.

Historia gofra i wafli

Nazwa gofr pojawiła się po raz pierwszy już w XII wieku we Francji. Popularna odmiana gofra belgijskiego, czyli Liege pojawiła się w XV wieku w Niderlandach. Pierwsza maszyna do robienia gofrów powstała w 1869 roku w Nowym Jorku. Gofry belgijskie mają swoje specjalne odsłony w wielu różnych krajach na świecie. Lokalną wersję można dostać między innymi w Niemczech, Holandii, we Włoszech, na Filipinach, w Tajlandii i w Wietnamie. W Belgii popularne są dwie wersje gofrów: brukselska oraz Liège. 

Wafle w Belgii robiono już w X wieku, jednak te oficjalnie uznane za pierwsze, czyli wafle z Liege wypiekano od XVIII wieku. Stworzył je szef kuchni jednego z biskupów, któremu znudziły się tradycyjne słodycze, a popularność wafli zrodziła się po EXPO 1958, które odbyło się w Brukseli. 


Eksport wyrobów piekarniczych i ciastkarskich, w tym także gofrów i wafli, w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 r. rósł mimo niekorzystnych uwarunkowań zewnętrznych (m.in. wzrost cen energii i surowców do produkcji) skutkujących rosnącymi kosztami produkcji. W tym okresie zagranicznym odbiorcom dostarczono 90 tys. ton gofrów i wafli o wartości 503 mln EUR. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wolumen sprzedanych produktów wzrósł o 6,6 proc., zaś wartość – o 16,1 proc.

Wyroby piekarniczo-ciastkarskie należą do ważniejszych towarów w polskim eksporcie. W latach 2013-2022 wartość polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich wzrosła o ok. 230 proc. W 2022 r. Polska sprzedała za granicę 812 tys. ton tego typu wyrobów o wartości ponad 2,5 mld EUR. Według statystyk międzynarodowych, w ubiegłym roku udział Polski w światowym eksporcie tych wyrobów wyniósł ok. 5,6 proc.  

Gofry i wafle to podstawa eksportu mimo pandemii

Gofry i wafle są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego , w 2022 r. stanowiły one około 33 proc. polskiego eksportu wyrobów piekarniczych i ciastkarskich. Polska wyeksportowała 155 tys. ton gofrów i wafli o wartości 828 mln euro. W ujęciu ilościowym było to o 17 proc. więcej niż rok wcześniej, zaś w ujęciu wartościowym – o ponad 32 proc. więcej r/r.

Polskie gofry i wafle okazały się też odporne na skutki pandemii COVID-19. W porównaniu z 2019 r. nastąpił wzrost wolumenu sprzedaży tych produktów za granicą o 34,9 proc., a w ujęciu wartościowym – o 60,9 proc. O silnej pozycji konkurencyjnej producentów gofrów i wafli na rynkach zagranicznych świadczy także wysoki udział Polski w ich światowym eksporcie (15,1 proc. w 2022 r.). 


W roku ubiegłym polskie gofry i wafle zakupili odbiorcy z ponad 106 krajów. Do najważniejszych rynków zbytu należały kraje unijne, a wśród nich dominowały: Niemcy (ok. 17,8 proc. udział w wartości polskiego eksportu tego rodzaju wyrobów), Francja (8,4 proc.), Czechy (5 proc.) i Rumunia (4,5 proc.). Spośród krajów pozaunijnych największymi odbiorcami były: Wielka Brytania (13,5 proc.), Stany Zjednoczone (ok. 4 proc.), Rosja (ok. 3 proc.) i Arabia Saudyjska (2,2 proc.).

Polska jest także trzecim największym eksporterem słodyczy czekoladowych w Europie, z wynikiem 295 tys. ton słodyczy wysłanych w 2022 r. za granicę i posiadającym 7,1 proc. udziału na rynku. Wyprzedzają nas tylko Niemcy (680 tys. ton) i Holandia (322 tys. ton)

Rynek słodyczy na świecie jest wart 113,6 mld dolarów i do 2028 roku ma wzrosnąć o ok. 51 proc. W Polsce wartość rynku słodyczy wynosi około 11,3 miliardów złotych.  


Fot. Gofr/Pixabay

Tomasz Wypych

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka