"Atak na nauczyciela w Arras był wynikiem barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego". Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL
"Atak na nauczyciela w Arras był wynikiem barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego". Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Francja w szoku po zabójstwie nauczyciela. Macron: Islamski terroryzm

Redakcja Redakcja Terroryzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Atak na nauczyciela w Arras był wynikiem barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego – powiedział w piątek dziennikarzom prezydent Emmanuel Macron, który udał się na miejsce zdarzenia.

Sprawca ataku nożem w Arras był znany ze swoich powiązań z radykalnym islamem

– Zamordowany nauczyciel wystąpił, aby chronić innych i bez wątpienia uratował wiele istnień ludzkich – podkreślił Macron.

Media podały, że policja zatrzymała w piątek również drugiego nożownika, który planował atak w innym mieście we Francji.

Sprawca ataku nożem w Arras Mohammed Mogouczkow był znany ze swoich powiązań z radykalnym islamem. Napastnik podczas ataku krzyczał „Allahu akbar”.


Mogouczkow urodził się w Rosji

Według informacji dziennika „Le Figaro” Mogouczkow urodził się w 2003 r. w Rosji, a od 2008 roku mieszka z rodziną we Francji. Uczęszczał do liceum, w którym dokonał zamachu.

Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura antyterrorystyczna. Policja zatrzymała w związku ze sprawą osiem osób, w tym brata zabójcy, zatrzymanego w pobliżu innej szkoły.

Zamachowiec w czwartek został poddany kontroli przez policję, ale nie postawiono mu żadnych zarzutów. – Jego rozmowy telefoniczne w ostatnich dniach nie ujawniły żadnych podejrzanych elementów – ujawnia „Le Figaro”, zaś „profil jest podobny do zradykalizowanej osoby, której potencjał jest znany, ale która nagle decyduje się podjąć działania, co utrudnia neutralizację”.


Reszta rodzeństwa zamachowca także jest przesiąknięta fundamentalizmem religijnym

Z aktywności zamachowca na portalach społecznościowych wynika, że interesował się tygodnikiem satyrycznym „Charlie Hebdo”, szefem MSW Geraldem Darmaninem, szefem partii Rekonkwista Ericiem Zemmourem, a także Wassimem Nasrem, dziennikarzem specjalizującym się w dżihadzie.

Reszta rodzeństwa zamachowca także jest przesiąknięta fundamentalizmem religijnym. Jeden z jego braci, Moswar został aresztowany w 2019 r. jako zamieszany w udaremniony atak na Pałac Elizejski. Został skazany na pięć lat więzienia. Znany jest również z propagowania terroryzmu.

KW

Źródło zdjęcia: "Atak na nauczyciela w Arras był wynikiem barbarzyńskiego terroryzmu islamistycznego". Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka