fot. PAP/EPA/Borja Sánchez-Trillo
fot. PAP/EPA/Borja Sánchez-Trillo

Zamach na przyjaciela Anny Fotygi. Polityk postrzelony w twarz, gdy wyszedł z kościoła

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 47
Były lider konserwatywnej hiszpańskiej partii Vox Alejo Vidal-Quadras Roca został w czwartek postrzelony w twarz przez nieznanych sprawców w centrum Madrytu. Europosłanka Anna Fotyga napisała, że jest wstrząśnięta próbą zamachu na życie jej wieloletniego przyjaciela.

Zamach na hiszpańskiego polityka

Pochodzącego z Barcelony polityka przewieziono do szpitala; jego stan zdrowia jest oceniany jako ciężki, ale niezagrażający życiu. 

Z relacji świadków zdarzenia wynika, że 78-letni Vidal-Quadras Roca został zaatakowany przed budynkiem kościoła, w którym uczestniczył we mszy świętej. Według śledczych za próbą zabicia konserwatywnego polityka stoi mężczyzna ubrany w czarny kask, który przebywał w okolicach świątyni na krótko przed zakończeniem nabożeństwa.

Wstępne dochodzenia sugerują, że w atak zaangażowane były dwie osoby. Według naocznych świadków, osoba w czarnym kasku motocyklowym i ubrana w niebieski płaszcz i dżinsy kręciła się w pobliżu domu Vidal-Cuadrasa w madryckiej dzielnicy Salamanca. Świadkowie dodali, że kiedy sprawca zobaczył polityka, który samotnie szedł po mszy, podszedł do niego i strzelił z bliskiej odległości, gdy ten znajdował się około dwóch metrów od niego.


Sprawca strzelił mu w twarz

Według zeznań osób, które widziały incydent, napastnik i ofiara nie zamienili ze sobą żadnych słów. Polityk był w drodze do miejsca, w którym zwykle parkuje swój samochód. Jak ustaliła policja, agresor oddał strzał z bliskiej odległości z pistoletu Parabellum 9 mm, a następnie uciekł na oczekującym na niego szybkim motocyklu Yamaha, kierowanym przez inną osobę, również z twarzą zasłoniętą kaskiem. Naoczni świadkowie opisali sprawcę jako "młodego, lekko zbudowanego mężczyznę". Taki sposób działania i ucieczki jest typowy dla świata płatnych zabójców.


Ofiara ma ranę postrzałową w okolicy szczęki z raną wlotową i wylotową, chociaż według według wstępnych deklaracji lekarzy madryckiego szpitala im. Gregorio Maranon, nie ma obaw o jego życie.

Anna Fotyga reaguje na incydent w Hiszpanii

Vidal-Quadras Roca włączył się w utworzenie konserwatywnej Vox po odejściu w 2014 roku z centroprawicowej Partii Ludowej (PP), w której był posłem. Krótko po założeniu Vox stał na czele tego ugrupowania. W latach 1999-2014 był posłem do Parlamentu Europejskiego, a następnie wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Europosłanka PiS Anna Fotyga napisała na platformie X, że jest "głęboko wstrząśnięta próbą zamachu na życie mojego wieloletniego przyjaciela Alejo Vidal-Quadrasa"
"To wspaniały człowiek, kochający Hiszpanię i wolność, przyjaciel Polski odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. Wielokrotnie się spotykaliśmy. Za dwa tygodnie planowaliśmy wspólne przedsięwzięcie na rzecz wolności i praw człowieka w Iranie" - dodała i życzyła hiszpańskiemu politykowi powrotu do zdrowia.


Policja w Madrycie prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie tego incydentu jako przestępstwa pospolitego, a nie ataku terrorystycznego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Hiszpanii poinformowało, że dochodzenie zostało przejęte przez agentów Grupy Zabójstw Komendy Głównej Policji w Madrycie, a nie przez specjalistów antyterrorystycznych, którzy działają w przypadku ataku. Źródła policyjne podkreślają, że zachowanie napastników jest typowe dla profesjonalnych zabójców, dlatego nie można wykluczyć, że działali oni na zlecenie.

ja

Na zdjęciu: Policja zabezpiecza miejsce, gdzie doszło do ataku, fot. PAP/EPA/Borja Sánchez-Trillo

Czytaj także:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj47 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka