Nie żyje Juanita Castro. Fot. PAP/EPA/Gaston de Cardenas
Nie żyje Juanita Castro. Fot. PAP/EPA/Gaston de Cardenas

Nie żyje siostra Fidela Castro. Współpracowała z CIA

Redakcja Redakcja USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
W wieku 90 lat zmarła w Miami Juanita Castro, młodsza siostra Fidela i Raula Castro, która krytykowała politykę swych braci, wyjechała z komunistycznej Kuby w 1964 roku i współpracowała z CIA - podała agencja AFP w poniedziałek wieczorem.

Nie żyje Juanita Castro

Amerykański hiszpańskojęzyczny kanał telewizyjny Univision poinformował, że Juanita Castro zmarła z przyczyn naturalnych w jednym ze szpitali w Miami.

Współautorka jej wspomnień, dziennikarka Maria Antonieta Collins w komentarzu na Instagramie nazwała Juanitę Castro "niezłomną bojowniczką o jej ukochaną Kubę". Poinformowała też, powołując się na wolę Juanity i jej siostry Emmy Castro, że pogrzeb będzie miał charakter prywatny.


Juanita Castro współpracowała z CIA

Juanita Castro opuściła swój kraj kilka lat po rewolucji kubańskiej z 1959 roku, gdy poróżniła się ze swymi braćmi o kierunek zmian politycznych. W Miami prowadziła aptekę. W swych wspomnieniach "Fidel i Raul, moi bracia - historia sekretna" wyznała, że przynależność do rodziny Castro utrudniła jej życie wśród uchodźców kubańskich na Florydzie.

"Dla tych na Kubie jestem dezerterką, bo wyjechałam i krytykowałam tamtejszy reżim. Dla wielu w Miami jako siostra Fidela i Raula jestem +persona non grata+" - pisała. Ujawniła wówczas, że jeszcze na Kubie współpracowała z CIA.


Fidel Castro - komunistyczny dyktator na Kubie

Fidel Castro zmarł w 2016 roku; 92-letni obecnie Raul, który po śmierci brata przejął po nim dyktatorskie rządy na Kubie, przekazał w 2018 roku urząd prezydenta, a w 2021 roku - przywództwo partii komunistycznej młodszemu działaczowi partii Miguelowi Diaz-Canelowi. 

KW

Źródło zdjęcia: Nie żyje Juanita Castro. Fot. PAP/EPA/Gaston de Cardenas

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka