Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Kalendarze tygodniowe – pomoc planowaniu codzienności i w rozwijaniu biznesu!

Redakcja Redakcja Styl życia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Chcesz lepiej planować swój czas i dzięki temu wreszcie odzyskać kontrolę nad życiem i przestać zapominać o ważnych sprawach? A może marzy Ci się rozwijanie własnego biznesu i potrzebujesz lepszej organizacji, by połączyć codzienne życie z planami zawodowymi? Bez względu na to, jakie cele Ci przyświecają, kalendarze tygodniowe pomogą Ci w ich osiąganiu. To niezwykle skuteczne narzędzie, które dopasowuje się do potrzeb każdego użytkownika. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać.

Kalendarze tygodniowe wyglądem przypominają zeszyt (zwykle w twardej oprawie). Ich wnętrze jest zaplanowane w taki sposób, by po otwarciu pokazywały nam widok całego tygodnia od poniedziałku do niedzieli. Dzięki temu możemy łatwiej planować nadchodzące tygodnie bez konieczności kartkowania kalendarza. Przy poszczególnych dniach mamy trochę miejsca, w którym możemy zrobić notatki i zapisać potrzebne informacje, np. listy zadań do zrobienia lub terminy ważnych wydarzeń. Oprócz tego kalendarze tygodniowe zwykle zawierają wygodny kalendarz skrócony i miejsce na notatki. Dzięki temu wszystko, czego potrzebujemy, możemy mieć wygodnie poukładane w jednym miejscu.

Jak planować czas z kalendarzem tygodniowym?

Kalendarze tygodniowe stanowią skuteczne narzędzie w zarządzaniu codziennym chaosem, umożliwiają organizację czasu i planowanie zadań – zarówno tych zawodowych, jak i związanych z prywatnym życiem. Prostota tego narzędzia sprawia, że jest niezwykle uniwersalne – każdy, bez względu na branżę i specyfikę dodatkowych obowiązków, jest w stanie planować swoje działania z kalendarzem.

Możesz wykorzystywać kalendarz na różne sposoby: zapisuj ważne daty (urodziny, wizyty u lekarza, deadline'y), rób notatki, listy zadań lub zapisuj coś, o czym chcesz pamiętać (np. ważne kontakty, cele długoterminowe). Korzystając z kalendarza, możesz tworzyć swój harmonogram dnia i kontrolować, co sprawdza się w Twoim przypadku, a co wymaga zmiany lub poprawy. Możesz monitorować swoje postępy, priorytetyzować zadania i planować czas wolny oraz codzienny odpoczynek. Kalendarz bardzo przydaje się w planowaniu rutyn oraz wyrabianiu nawyków, a możliwość tworzenia zapisków lub rysunków na marginesach z pewnością spodoba się kreatywnym osobom. Wolne miejsce możesz wykorzystać na zapisanie ciekawego cytatu, stworzenie listy filmów do obejrzenia lub długoterminowe plany. Sprawdź, które rozwiązania działają, a które nie zdają egzaminu w Twoim przypadku i pamiętaj o najważniejszej zasadzie: kalendarz jest skuteczny tylko wtedy, gdy zaglądasz do niego codziennie.

Jeśli chcesz wyraźnie oddzielić życie prywatne od zawodowego, dobrym pomysłem może okazać się prowadzenie dwóch osobnych kalendarzy. W jednym możesz tworzyć listy zadań do wykonania w pracy, terminy spotkań biznesowych lub deadline'y, długofalowe cele swojego biznesu czy planowane projekty. W prywatnym kalendarzu znajdzie się miejsce dla dat urodzin najbliższych osób, planowania wakacyjnego wypoczynku, terminu wizyty u dentysty czy listy przeczytanych książek. Niektórzy z dużym zaangażowaniem prowadzą prywatne kalendarze, które pełnią równocześnie funkcję dziennika (tzw. bullet journal). To forma kreatywnego spędzania wolnego czasu, wyciszenia po pracy i rozrywka offline.

Kalendarz książkowy czy aplikacja mobilna?

Niektórzy zastanawiają się, po co prowadzić tradycyjny kalendarz, skoro można kilkoma kliknięciami zainstalować aplikację mobilną lub korzystać z wbudowanego kalendarza, który posiada każdy smartfon. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, które warto przeanalizować, by zdecydować, jaka forma planowania czasu bardziej odpowiada naszym potrzebom.

Aplikacja mobilna do planowania, obsługiwana z poziomu smartfona lub komputera, ma kilka ważnych plusów. Należą do nich powiadomienia, proste wprowadzanie zmian (możliwość edycji zamiast kreślenia w kalendarzu tradycyjnym), możliwość synchronizacji na wielu urządzeniach, planowania zadań w kilka osób, wydajniejsze ocenianie postępów pracy i prostsze planowanie – ustawienia aplikacji zwykle podpowiadają nam, jak logicznie rozplanować nasze działania. Wadą jest natomiast możliwość utraty danych, zależność od technologii i odgórnych ustawień aplikacji oraz brak fizycznego kontaktu z kalendarzem, który często okazuje się nie tylko przyjemną czynnością, ale także ułatwia zapamiętywanie i sprawia, że jesteśmy niezależni od telefonu i komputera.

Kalendarz książkowy możemy mieć pod ręką zawsze i wszędzie. Nie potrzebujemy ani dostępu do internetu, ani ładowarki. Prosty design kalendarzy papierowych nie narzuca nam odgórnie funkcji, które ma pełnić kalendarz, dzięki czemu możemy stosować go do planowania czasu i zapisków nawet w najbardziej niestandardowe sposoby! Odręczne pisanie ułatwia koncentrację i zapamiętywanie. Co więcej, kalendarz książkowy może być miłą pamiątką po latach. Minusem jest brak synchronizacji danych i brak powiadomień – aby kalendarz o czymś nam przypominał, musimy regularnie do niego zaglądać. Niektórzy z powodzeniem łączą korzystanie z aplikacji i tradycyjnych kalendarzy, ciesząc się zaletami obu rozwiązań.

Kalendarze książkowe to ponadczasowe narzędzia do planowania dla każdego. Wykorzystaj je, by lepiej organizować swoje dni – zrobisz więcej, a przy okazji odpoczniesz, bo nauczysz się nie tracić czasu. A ponieważ zbliżają się święta, podpowiadamy, że pięknie wydane kalendarze to świetne pomysły na prezenty dla bliskich!

Komentarze