Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak
Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak

Ostry konflikt między ministrem Bodnarem i Prokuraturą Krajową. Masowe odwołania

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 91
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bondar polecił prokuratorowi krajowemu odwołanie z delegacji łącznie 144 prokuratorów. W tym 94 z Prokuratury Krajowej oraz 50 z Prokuratur Regionalnych. Prokuratura Krajowa poinformowała o tym w piątek, dodając, że „spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki prawne dla prowadzonych postępowań”.

Oświadczenie Prokuratury Krajowej ws. odwołania prokuratorów

Oświadczenie Prokuratury Krajowej zostało wydane - jak napisano - „w odpowiedzi na liczne zapytania dziennikarzy”.

„Jednoczesne odwołanie 144 prokuratorów, którzy wykonują swoje obowiązku służbowe w Prokuraturze Krajowej oraz w Prokuraturach Regionalnych spowoduje negatywne i nieodwracalne skutki prawne dla prowadzonych postępowań, a w szczególności występujących w tych sprawach osób pokrzywdzonych” - czytamy w dokumencie, zamieszczonym na stronie prokuratury.

„Osłabiając kadrowo prokuratury regionalne Prokurator Generalny Adam Bodnar doprowadzi do wydłużenia tych najbardziej skomplikowanych wielowątkowych i wieloosobowych postępowań, co będzie miało negatywne skutki dla tysięcy osób pokrzywdzonych w tych sprawach” – dodano.


Prokurator generalny Adam Bondar polecił prokuratorowi krajowemu odwołanie 144 prokuratorów

W czwartek resort sprawiedliwości poinformował w komunikacie, że „4 stycznia 2024 r. Prokurator Generalny uznał za niezbędne zakończenie delegacji do Prokuratury Krajowej prokuratorów prokuratur rejonowych oraz okręgowych (94 osób), jak również prokuratorów prokuratur rejonowych z prokuratur regionalnych (50 osób), z zachowaniem przewidzianych okresów wypowiedzenia”.


Jak uzasadnił prokurator generalny, podejmując tę decyzję „miał na uwadze trudną sytuację kadrową jednostek organizacyjnych dwóch jednostek najniższego szczebla (czyli prokuratur rejonowych i prokuratur okręgowych), w celu zapewnienia stabilizacji kadrowej tych jednostek”. „Ważnym aspektem decyzji była troska o zapewnienie szybszego i bardziej efektywnego prowadzenia postępowań w tych prokuratorach. Z perspektywy obywatela oznaczać to będzie szybsze i efektywniejsze ich prowadzenie” - dodano.

Zaznaczono, że „decyzja ta była poprzedzona wcześniejszym zasięgnięciem informacji oraz jej analizą o prokuratorach wykonujących obowiązki w Prokuraturze Krajowej oraz w prokuraturach regionalnych”.

KW

Źródło zdjęcia: Adam Bodnar. Fot. PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj91 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka