Zdjęcie: Materiały partnera
Zdjęcie: Materiały partnera

Kredyt 2 procent — ile trzeba zarabiać?

Redakcja Redakcja Kredyty Obserwuj temat Obserwuj notkę 8
Bezpieczny kredyt 2 procent to system rządowych dopłat do rat kredytu hipotecznego. Warunki otrzymania tego typu pomocy zostały określone wraz ze startem programu w 2023 roku, jednak w najbliższym czasie mają ulec zmianie. Wymagania państwa wobec beneficjentów to jednak nie wszystko. By w ogóle pozyskać taki kredyt, należy wykazać się bowiem odpowiednią zdolnością kredytową, na którą znaczący wpływ mają dochody. Ile trzeba zarabiać, by otrzymać kredyt 2 procent? Staramy się odpowiedzieć na to pytanie poniżej.

Czym jest bezpieczny kredyt 2%?

Kredyt 2 procent to część programu „Pierwsze mieszkanie”. Polega na otrzymywaniu dopłat, które obniżają koszt kredytu poprzez zmniejszenie jego oprocentowania. Co to oznacza w praktyce? Dzięki dopłatom od państwa stopa oprocentowania kredytu spada z ok. 9%-10% do 2% (plus marża). Generuje to oszczędności na poziomie kilku-kilkunastu tysięcy złotych w skali roku.

Kredyt 2 proc. - warunki

Kiedy rządowa pomoc w kwestii kredytów wchodziła w życie, kryteria dla kredytobiorców były następujące:

 • WIEK: nieukończone 45 lat;
 • BRAK WŁASNOŚCI: brak praw własności do domu lub mieszkania;
 • WKŁAD WŁASNY: maksimum 200 000 zł;
 • MINIMALNY OKRES KREDYTOWANIA: 15 lat.

W związku z tym, że budżet na dopłaty do rat przewidziany na lata 2023-2024 zdążył się już wyczerpać, końcem 2023 roku banki przestały przyjmować nowe wnioski. Kredyt 2% ma powrócić w niedalekiej przyszłości, jednak nie opublikowano na razie żadnych konkretnych informacji, na temat jego nowego kształtu, czy zawężonych wymagań względem potencjalnych beneficjentów. Niemniej należy pamiętać, że aby w ogóle móc skorzystać z ofert bankowych na kredyt hipoteczny (z dopłatami od Państwa lub bez), należy osiągać odpowiednio wysokie dochody.

Jakie trzeba mieć zarobki, aby otrzymać kredyt 2 proc.?

Zgodnie z wyliczeniami z 2023 roku, aby otrzymać 200 000 zł na 25 lat, należało zarabiać około:

 • 4 000 zł netto – w przypadku singla bez żadnych zobowiązań kredytowych, który nie płaci za wynajem własnego mieszkania;
 • 6 000 zł netto – w przypadku bezdzietnego małżeństwa;
 • 6 500 zł netto – w przypadku małżeństwa z jednym dzieckiem;
 • 7 000 zł netto – w przypadku małżeństwa z dwójką dzieci.

Ważna informacja: Banki opierają swoje decyzje na rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Jedną z podanych przez nią wytycznych jest informacja, że wysokość miesięcznej raty kredytu nie może przekraczać 50% uzyskiwanego w tym samym okresie dochodu. Warto jednak wiedzieć, że pozytywna odpowiedź na wniosek kredytowy nie jest uzależniona tylko od zarobków, ale również od relacji parametrów kredytu (jego kwoty i okresu trwania umowy) do wszystkich kwestii składających się na zdolność kredytową, czyli:

 • Historii kredytowej;
 • Kwoty dotychczasowych zobowiązań;
 • Wykształcenia;
 • Formy zatrudnienia;
 • Stanu cywilnego;
 • Ilości osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym i na utrzymaniu.

Co to oznacza w kontekście pytania: jakie trzeba mieć zarobki, by otrzymać kredyt 2 procent? Dwie osoby, które otrzymują te same pensje, mogą uzyskać inną odpowiedź banku na swoją aplikację. Zobacz przykłady, kiedy taka sytuacja może mieć miejsce:

 • Kiedy obie osoby zarabiają 5 000 zł netto, ale jedna nie ma żadnych zobowiązań kredytowych, a druga spłaca ratę wcześniejszego zobowiązania w wysokości 2 500 zł;
 • Kiedy obie osoby zarabiają 4 000 zł netto, ale jedna jest singlem bez dzieci, a druga ma na utrzymaniu partnera i trójkę dzieci;
 • Kiedy obie osoby zarabiają 3 500 zł netto, ale jedna wnioskuje o 100 000 zł, natomiast druga – o 500 000 zł kredytu.

Czy wiele zależy również od kwoty posiadanego wkładu własnego? Niekoniecznie.

Wkład własny, a kredyt 2 proc.

Kredyt 2%, mimo że objęty programem dopłat, jest standardowym, komercyjnym kredytem hipotecznym, a to oznacza, że wymaga posiadania wkładu własnego. W regulaminie rządowego wsparcia znajdziemy jednak zapis, że może to być maksymalnie 200 000 zł. Sporo osób nie ma jednak problemu z górnym limitem, ale z wymaganym minimum, którego na koncie po prostu brak… To częsta sytuacja, ponieważ według najnowszych badań, tylko mniej więcej połowa pełnoletnich Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności. Jeśli należysz, do tej drugiej części – nic straconego. Oto 3 sposoby na pozyskanie wkładu własnego:

 1. Przystąpienie do programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” – musisz jednak spełniać jego wymagania.
 2. Pożyczka w sektorze pozabankowym — na https://pozyczkaplus.pl/ zaciągniesz zobowiązanie w wysokości nawet 15 000 zł. Jeśli to wystarczy, lub do pełnej kwoty wkładu własnego brakuje Ci pewnej ilości gotówki, firma pożyczkowa może okazać się dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że dodatkowa rata obniży nieco Twoją zdolność kredytową.
 3. Wsparcie bliskich – to bezkosztowe rozwiązanie, jednak nie każdy posiada rodzinę czy przyjaciół, którzy dysponują odpowiednimi kwotami i są w stanie je pożyczyć.

Komentarze